Topniejące lodowce ujawniły 28 nieznanych wirusów. Naukowcy biją na alarm

30.01.2020 13:59
Wirusy|undefined Fot. Shutterstock

W próbkach z lodowca znaleziono 28 nieznanych dotąd wirusów sprzed 15 tysięcy lat. Czy stanowią one zagrożenie dla ludzi?

Naukowcy z Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory odkryli w rdzeniach lodowych pobranych z lodowca Guliya nieznane dotąd wirusy. To niezwykle cenne odkrycie.

Starożytne wirusy w próbkach lodu

Na świecie jest wiele nieznanych nauce wirusów i  jak się okazuje wiele z nich, skrywa się w lodowcach. Po szczegółowej analizie uwięzionych w lodzie mikrobów, ujawniono aż 28 nieznanych dotąd nauce wirusów.

Przeczytaj także

W 2015 roku naukowcy z Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory wyruszyli na ekspedycję na lodowiec Guliya znajdujący się w północno-zachodniej części Wyżyny Tybetańskiej. Celem misji było między innymi zebranie próbek z lodowca, którego wiek szacuje się na 15 tysięcy lat. Uniwersytet posiadał również próbki z tego samego terenu pobrane w 1992 roku. Zespół badawczy postanowił przyjrzeć się bliżej zgromadzonym materiałom. Szczegółowe badania i wnioski zostały opublikowane 7 stycznia 2020 roku na bioRxiv.

28 nieznanych wirusów znaleziono w próbce lodu

Grupa badawcza pobrała z lodowca dwa rdzenie. Aby uniknąć przekłamania wyników przez zanieczyszczenie mikrobiologiczne podczas odwiertu, przeładunku i transportu badania wykonano w specjalnie przygotowanym laboratorium, w którym badano tylko warstwę wewnętrzną.

W pomieszczeniu o temperaturze minus 5 stopni Celsjusza przy zastosowaniu wysterylizowanej piły odcięto pół centymetrową zewnętrzną warstwę lodu. Przemywając rdzenie etanolem, naukowcy ocieli półcentymetrową warstewkę lodu. Kolejne pół centymetra zmyto sterylną wodą. W ten sposób otrzymano niezanieczyszczoną warstwę rdzeni z lodowca, którą można było poddać analizie. Eksperyment ujawnił 33 rodzaje wirusów w rdzeniach lodowych. Naukowcy stwierdzili, że 28 z nich to nieznane dotąd wirusy.

Odkryto starożytne wirusy: Czy coś nam grozi?

Powszechne topnienie lodowców na całym świecie oznacza, że uwięzione w nich starożytne wirusy mogą wydostać się na zewnątrz i rozprzestrzenić się na nowo:

W najgorszym przypadku topnienie lodu wynikające ze zmian klimatu może uwolnić patogeny, na które nie jesteśmy odporni, do środowiska

- napisali badacze.

Badania nad starożytnymi wirusami zapewniają poznanie ich i ich ekologii, a wiedza zdobyta podczas tego typu badań może się przydać w przypadku ewentualnych zagrożeń. Im więcej dowiemy się na temat starożytnych drobnoustrojów, tym lepiej.

Zobacz również: Przesyłki z AliExpress: Czy paczki z Chin mogą zawierać śmiertelnego koronawirusa?
 

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.