Pogoda
25.11.2019 12:55

Toshiba wykryje raka po przebadaniu jednej kropli waszej krwi

Japońska firma ogłosiła w połowie listopada 2019 roku, że była w stanie stworzyć technologię, która nie tylko wykryje 13 rodzajów raka na podstawie jednej kropli krwi, ale zrobi to z 99% skutecznością.

testy laborytoryjny
źródło: Shutterstock

Toshiba współpracowała nad swoimi badaniami z Narodowym Instytutem Onkologicznym i Uniwersytetem Medycznym w Tokio. Firma ma nadzieję, że będzie mogła skomercjalizować swoje testy w ciągu najbliższych lat. Pierwsze testy mają ruszyć na początku 2020 roku.

Nowe testy wykryją raka z jednej kropli krwi w 2 godziny

Metoda, jakiej używa Toshiba, może uratować tysiące chorych dzięki wykrywaniu choroby w bardzo wczesnym stadium.

Quiet Riot
Quiet Riot
Przeczytaj także U członka zespołu Quiet Riot zdiagnozowano raka. Muzyk wydał oświadczenie

Metoda polega na badaniu rodzaju i stężeniu cząsteczek mikroRNA wydzielanych przez krew z komórek rakowych. Inne firmy, wśród nich Toray Industries Inc., opracowały technologie, które również diagnozują raka za pomocą cząsteczek mikroRNA.

"

W porównaniu z innymi metodami mamy przewagę, dzięki skuteczności naszych testów, szybkości otrzymanych wyników, jak i niskim kosztom. "

- wyjaśniał w rozmowie z mediami Koji Hashimoto, główny naukowiec Frontier Research Laboratory firmy Toshiba.

Test zostanie wykorzystany do wykrycia raka żołądka, przełyku, płuc, wątroby, dróg żółciowych, trzustki, jelit, jajników, prostaty, pęcherza i raka piersi, a także mięsaka i glejaka.

Według Toshiby cena testu wynosi w tym momencie około 700 zł. Badani muszą czekać na wyniki niecałe dwie godziny. Firma planuje w ciągu następnych pięciu lat skupić się na tworzeniu sprzętów medycznych. Toshiba ma nadzieję wieść prym w analizie genomu i diagnostyce komórek, przy wykorzystaniu cyfrowych rozwiązań wykorzystującym Sztuczną Inteligencję.

Zobacz także: Stworzono test, który wykryje raka poprzez badanie moczu

Tagi: Gadżety