Toyota GT86 Initial D – inspirowana mangą

05.08.2016 13:02
Toyota GT86 Initial D – inspirowana mangą Fot. materiały prasowe

Japoński producent samochodów zaprezentował zmodyfikowaną edycję swojego sztandarowego, sportowego auta.

GT86 jest spadkobiercą tylnonapędowej AE86, wytwarzanej w latach 80., znanej także jako Corolla GT Coupe, Sprinter Trueno oraz Corolla Trueno. Zdobyła ona ogromną popularność, którą zawdzięczała swoim właściwościom jezdnym. Młodzi Japończycy uczyli się w tym modelu driftować. Do pojazdu przylgnęła nazwa Hachi-Roku, oznaczająca po japońsku liczbę 86.

Wyjątkowa edycja Initial D jest inspirowana mangą. Serial o tej samej nazwie cieszył się niegdyś ogromną popularnością wśród motoryzacyjnych purystów z całego świata. Bohaterem cyklu był chłopak, zajmujący się rozwożeniem tofu klientom sklepu należącego do jego ojca. Podróżował Toyotą AE86 w brawurowym stylu po górskich drogach, co uczyniło z tego modelu gwiazdę oraz zainspirowało wiele młodych osób do driftu. Występujące w serialu auto wyróżniało się charakterystycznym czarno-biały lakierem, który teraz możemy znaleźć w serii Initial D.

Za opracowanie tego samochodu odpowiada brytyjski oddział Toyoty, który do pracy nad projektem zaprosił brytyjską rysowniczkę mangi – Sonię Leong. Stworzyła ona serię plakatów przedstawiających GT86 w komiksowej scenerii:

GT86 Initial Concept D jest naturalnie rzecz uzbrojony w czarno-białe barwy. Zamontowano w nim oryginalne części z japońskiej wersji AE86 – między innymi 17-calowe felgi aluminiowe RS Watanabe F8 z opcjonalnym czarnym wykończeniem, zawieszenie TRD, układ wydechowy Fujitsubo Authorize S oraz maskę Seibon wykonaną z kompozytu zbrojonego włóknem węglowym.

Do tego zadbano również o charakterystyczne żółte światła przeciwmgielne oraz polakierowaną na srebrno pokrywą silnika. Na drzwiach umieszczono napis „Fujiwara Tofu Ten”, co oznacza „Sklep Fujiwara Tofu” i jest nawiązaniem do filmowego AE86. Całość dopełniają chlapacze, barwione klosze lamp tylnych, korek wlewu oleju TRD, osłony klamek i lusterek wykonane z kompozytu węglowego oraz przycisk start TRD.

Toyota GT86 Intial D ma zostać zaprezentowana na licznych wydarzeniach motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii. Jeśli zostanie ciepło przyjęta, niewykluczone, że powstanie produkcyjna seria tej wyjątkowej edycji.

Ten model Toyoty jest chętnie wykorzystywany do różnego rodzaju projektów. Niegdyś australijski oddział stworzył GT86 w odmianie nadwoziowej Shooting Brake.

Do tego japoński producent nieco zmodernizował ten model. Subtelnie przeprojektował nadwozie oraz podrasował 2-litrowego boksera do mocy 205 KM i 212 Nm momentu obrotowego.

Jak Wam się podoba GT86 w stylu mangi?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.