Pogoda
13.06.2017 12:51

Trafili do aresztu po tym jak sprzedawali odbarwiony olej opałowy

W ręce lubelskiej Policji wpadła grupa zajmująca się sprzedażą podrobionego oleju napędowego. Ten był w rzeczywistości odbarwionym olejem opałowym.

Trafili do aresztu po tym jak sprzedawali odbarwiony olej opałowy
foto: Piotr Jedzura/East News

Na trop gangu zajmującego się wyłudzaniem VAT-u za olej napędowy trafili policjanci już w grudniu 2015 roku. Do końca października 2016 roku trwało zbieranie dowodów i obserwacja grupy. Ta miała specjalizować się w transporcie przez Polskę oleju opałowego, który finalnie miał trafić poza granice naszego kraju. Tam jednak nigdy nie dojechał.

W rzeczywistości był odbarwiany tak by upodobnić go do oleju napędowego. Następnie wpompowywany w cysterny paliwowe i rozwożony na stacje benzynowe mieszczące się w całym kraju. Tam sprzedawany był jako pełnowartościowy olej napędowy.

Pierwsze zatrzymania jakie odbyły się we współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz UCS miały miejsce w Bełchatowie. To tam na gorącym uczynku przyłapano trzech członków gangu. W momencie zatrzymania policjanci zabezpieczyli urządzenia służące do odbarwiania oleju. Dodatkowo na miejscu mundurowi odkryli 30 tysięcy litrów substancji ropopochodnej przygotowanej do transportu na stacje benzynowe.

W konsekwencji tego zatrzymania, policjanci wpadli na następny trop prowadzący ich do kolejnych członków grupy przestępczej. W jej szeregach znajdowali się kierowcy transportujący trefne paliwo na stacje benzynowe, pomocnicy oraz główni organizatorzy całego procederu. Do dzisiaj, 13 czerwca 2017 roku, w ręce Policji wpadło około 15 osób odpowiedzialnych za to oszustwo. Ci usłyszeli już zarzuty, a czterech z nich osadzono w areszcie.

Jak możemy się domyślić to nie ostatnie zatrzymania w tej sprawie. Cała akcja ma zasięg ogólnokrajowy. Funkcjonariuszy czeka ogrom pracy przy sprawdzaniu punktów, w których sprzedawany był podrobiony olej napędowy i jak wielkie szkody wyrządził. Według Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji to właśnie w 2016 roku, w którym swoją działalność prowadził gang oszustów, tankowaliśmy gorsze paliwo niż rok wcześniej.

Na jakim paliwie jeździsz?

Aleksandra Kopka
Tagi: olej napędowy paliwo przestępstwo olej opałowy