Truskawkowa Pełnia i częściowe zaćmienie Księżyca 2020. Gdzie i kiedy obejrzeć spektakularne zjawisko?

05.06.2020 12:12
Truskawkowa Pełnia i częściowe zaćmienie Księżyca 2020. Gdzie i kiedy obejrzeć spektakularne zjawisko? Fot. Shuttenstock

Spektakularny Truskawkowy Księżyc niedługo na naszym niebie. Gdzie i kiedy możemy obejrzeć towarzyszące mu zaćmienie?

Na początku czerwca 2020 roku podziwiać będziemy na niebie rzadko spotykane zjawisko. Kiedy i o której godzinie będzie najlepiej widoczne zaćmienie i Pełnia Truskawkowego Księżyca?

Pełnia Truskawkowego Księżyca w czerwcu 2020 będzie wyjątkowa. Kiedy najlepiej będzie widoczna?

Tegoroczna Pełnia Truskawkowego Księżyca przypada na piątek 5 czerwca. O godz. 19:12 zbiega się ona z półcieniowym zaćmieniem Księżyca, które zacznie się o godz. 19:25, a jego kulminacja o godz. 20.58 przy dobrych warunkach atmosferycznych może być widoczna w Północnej Polsce.

Przeczytaj także

Jednak prognozy pogody na ten dzień nie są optymistyczne. Na północy kraju przewidywane są deszcze w godzinach wieczornych, a zachmurzenie na niebie jest znacznym utrudnieniem do oglądania pełni.

Dlaczego czerwcowa pełnia nosi nazwę Truskawkowego Księżyca?

Nazwa Pełnia Truskawkowego Księżyca została po raz pierwszy użyta w latach 30. XX wieku w "Maine Farmer's Almanac". Odnosi się ona do koloru naszego satelity, który podczas czerwcowej pełni, przybiera niezwykły, różowy kolor.

Termin ten wywodzi się z tradycji Indian z Ameryki Północnej. Nadawali wszystkim pełniom nazwy, właściwe do czasu ich występowania. A czerwiec jest miesiącem zbioru truskawek.
Czerwcowa pełnia jest ważnym wydarzeniem w wielu kulturach na świecie i zwykle jest powodem do świętowania.

Zobacz również: Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.