Pogoda
03.07.2020 12:27

Trzęsienia ziemi na Islandii. W ciągu 10 dni wystąpiło ich aż 9 tys.

Kolejne tragiczne wydarzenie spotkało Ziemię w 2020 roku. Tym razem seria niemal 9 tysięcy trzęsień ziemi nawiedziła Islandię w 10 dni.

Trzęsienia ziemi na Islandii. W ciągu 10 dni wystąpiło ich aż 9 tys.
foto: Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

Rok 2020 od samego początku wydaje się być fatalny. Ziemię nawiedziły pożary w Australii, epidemia koronawirusa, kryzys, pożar w Czarnobylu, wybuch aż 6 wulkanów na raz, plaga szarańczy w Afryce i Indiach, a nieco później odnotowano kolejny wybuch wulkanu w Indonezji. Jakby tego było mało, północ Islandii nawiedzają serie silnych wstrząsów.

9 tys. trzęsień ziemi nawiedziło Islandię w ciągu 10 dni

Islandia słynie z dużej aktywności sejsmicznej. Położona jest na szczycie Grzbietu Śródatlantyckiego i jednego z najgorętszych punktów planety. Na wyspie znajduje się około 130 wulkanów. W ciągu zaledwie kilku ostatnich dni odnotowano tam jednak rekordową ilość trzęsień ziemi.

Koniec świata 2020
Koniec świata 2020
Przeczytaj także Czy przepowiednie o końcu świata spełniają się na naszych oczach? Oceńcie sami!

Według władz Islandii seria trzęsień ziemi rozpoczęła się 19 czerwca 2020. Wtedy wystąpiły pierwsze wstrząsy w pasie Tjörnes, w północnej Islandii. Dotychczas odnotowano ich aż 9 tys.

21 czerwca 2020 Służby Geologiczna USA odnotowały trzęsienie ziemi o sile 6,0, które miało miejsce u wybrzeży północnej Islandii. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 28 km na północny wschód od miasta Siglufjordur.

Zdarzenie sejsmiczne zalegało na głębokości zaledwie 10 km. Islandzkie Biuro Meteorologiczne oszacowało wielkość trzęsienia ziemi na 5,8. Drżenie było odczuwalne na rozległym terytorium. W promieniu 100 km od epicentrum wydarzeń sejsmicznych żyje około 13 tysięcy osób.

24 czerwca 2020 we wczesnych godzinach porannych, około 30 km na północny wschód od miejscowości Siglufjörður, wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 4 stopni w skali Richtera. Od północy zarejestrowano ponad 500 wstrząsów, ale większość z nich miała siłę około 3 stopni w skali Richtera.

"

Najsilniejszy wstrząs miał siłę 5,8 stopni w skali Richtera i wystąpił w niedzielę wieczorem o godzinie 19:07. Jego epicentrum znajdowało się 30 km od Siglufjörður. Kolejne o sile 5,6 i 5,4 wystąpiły około 20 km od tej miejscowości. W okolicy nadal występuje wiele mniejszych trzęsień ziemi i w dalszym ciągu mogą nastąpić silniejsze wstrząsy "

– informują naukowcy na stronie vedur.is.

Zdaniem Bryndís Ýr Gísladóttir, specjalistki ds. zasobów naturalnych z Urzędu Meteorologicznego mimo wielu wstrząsów, aktywność sejsmiczna na tym terenie zmniejsza się z dnia na dzień.

Przyczyna tak raptownego wzrostu aktywności sejsmicznej nadal pozostaje nieznana.

Źródło: icelandnews.is

Zobacz również: W Indonezji wybuchło 6 wulkanów na raz, w tym Krakatau. Słup dymu i popiołu ma 15 km [WIDEO]

Tagi: adrenalina Ciekawostki