Pogoda
23.04.2019 17:49

Trzęsienie ziemi zmieniło basen na dachu wieżowca w wodospad [WIDEO]

Drapacz chmur w Manili, stolicy Filipin, został tak bardzo rozhuśtany przez trzęsienie ziemi, że przelała się woda w basenie na dachu, stając się na kilka chwil miejskich wodospadem.

basen wylewający się z dachu budynki w Manili
foto: kadr z wideo

Trzęsienie ziemi to jedna z najbardziej niszczycielskich sił, z jakimi muszą radzić sobie ludzie – a zwłaszcza architekci. Budynki w rejonach często nawiedzanych przez takie kataklizmy muszą być odpowiednio wzmocnione i zaprojektowane, by mogły wytrzymać ogromne naprężenia i uchronić znajdujących się w nich ludzi.

Nie wszystko jednak da się przewidzieć, jak można zobaczyć na filmie nagranym w Manili  22 kwietnia 2019 roku – widać na nim apartamentowiec Anchor Skysuites, na którego dachu znajdował się basen.

Z powodu trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1 budynek zaczął kołysać się tak bardzo, że woda zaczęła przelewać się potężnymi porcjami przez dach.

Największe katastrofy naturalne XX i XXI wieku
Największe katastrofy naturalne XX i XXI wieku
Przeczytaj także Największe katastrofy naturalne XX i XXI wieku

Woda z basenu na dachu wieżowca przelała się w wodospad podczas trzęsienia ziemi

Na filmie wydaje się, że budynek tkwi nieruchomo – to złudzenie optyczne wynikające z jego skali. Wystarczy spojrzeć, z jakim impetem wyrzucana jest na bok woda, żeby zrozumieć z jak dużą siła mamy tu do czynienia.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 80 kilometrów od miasta – gdyby do wstrząsów doszło bliżej Manili, straty byłyby zapewne większe, a ofiar więcej. Z oficjalnych informacji wynika, że zginęło osiem osób. Nie podano, czy ktoś znajdował się w basenie podczas trzęsienia ziemi.

Zobacz także: >> Wygrana Meksyku na Mundialu spowodowała małe trzęsienie ziemi w Mexico City? <<

Polska leży na obszarze bardzo stabilnym sejsmicznie – do wstrząsów dochodzi na naszym terytorium rzadko, a jak już, to nie są one szczególnie groźne. Ostatnie naturalne, o magnitudzie 3,4, miało miejsce 10 grudnia 2018 roku w okolicach Wodzisławia Śląskiego. Wstrząsy o podobnej sile wywoływane są przez tąpnięcie w kopalni.

Chcielibyście mieć dom z basenem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele