Turystka "hajlowała" przed Muzeum Auschwitz-Birkenau. "To tylko głupi żart"

24.01.2022 14:25
Turystka "hajlowała" przed Muzeum Auschwitz-Birkenau. "To tylko głupi żart" Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

29-letnia turystka "hajlowała" do zdjęcia przy bramie do byłego obozu Auschwitz. Została zatrzymana. Jakie grożą jej konsekwencje?

Turystka z Holandii została przyłapana w momencie, gdy wykonywała gest faszystowskiego pozdrowienia przed Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak twierdzi kobieta, chciała w ten sposób żartobliwie pozować do zdjęcia.

Turystka "hajlowała" przed Muzeum Auschwitz-Birkenau

Jak informuje małopolska policja, turystka z Holandii usłyszała zarzut propagowania nazizmu. Zatrzymana tłumaczyła mundurowym, że był to "tylko głupi żart".

Polecamy

Do skandalicznego wydarzenia doszło przed 13.00 w niedzielę, 23 stycznia 2022. Jak informuje Małopolska Policja:

Dziś (23.01.2022) tuż przed godziną 13 policjanci zostali powiadomieni przez Straż Muzealną byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau o ujęciu zagranicznej turystki w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa propagowania nazizmu.
Funkcjonariusze natychmiast udali się do muzeum gdzie przejęli 29 – letnią obywatelkę Holandii. Kobieta oraz jej 30 – letni mąż trafili do oświęcimskiej komendy Policji. O sprawie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu.
W trakcie prowadzonych czynności policjanci Wydziału Kryminalnego ustalili, że kobieta na tle bramy z napisem "Arbeit Macht Frei" pozowała do zdjęcia wykonując gesty pozdrowienia hitlerowskiego. Zdjęcia wykonywał jej 30 – letni mąż. Został on przesłuchany jako świadek.
Późnym popołudniem na podstawie zebranych dowodów podejrzanej został przedstawiony zarzut propagowania nazizmu. Kobieta przyznała się do zarzucanego jej czynu.
Za popełnione przestępstwo grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Jak informuje B24.info z Bogatyni, w sieci pojawiły się skandaliczne koszulki z logo miejsca zagłady. Kosztują 25 euro i można je dostać za pośrednictwem sklepu internetowego z Niemiec.

Źródło: PAP, Muzeum Auschwitz-Birkenau

Zobacz również: Oświęcim: Ciąg dalszy poruszającej historii dziecięcych bucików z Muzeum Auschwitz

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.