Twój dowód może być nieważny przez pomyłkę urzędnika

Michał Tomaszkiewicz
29.09.2016 09:08
Twój dowód może być nieważny przez pomyłkę urzędnika Fot. Gp 13, GFDL

Urzędnicy gubią się w systemie zarządzającym dowodami osobistymi w Polsce – dokumenty tożsamości są unieważniane przez pomyłkę lub przypadek.

Gminne urzędy poprosiły Centralny Ośrodek Informatyki o wprowadzenie do Systemu Rejestrów Państwowych opcji anulowania unieważnienia dokumentu tożsamości. Oprogramowanie używane w całej Polsce jest tak skonstruowane, że wystarczy kliknięcie w złym miejscu na ekranie, żeby unieważnić dowód osobisty.

Operacji tej nie można odwrócić, przez co chwila nieuwagi urzędnika może zmienić się w ogromny problem dla obywatela. Jak wynika z informacji przekazanych do COI przez urzędy gminy wnioskujące o wprowadzenie zmian w aplikacji, znane są przypadki dowiedzenia się nieważności posiadanego dowodu podczas próby przeprowadzenie transakcji walutowej i przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego po przeprowadzeniu się do nowego mieszkania.

Gminy podkreślają, że pomyłkowe kliknięcie jest bardzo łatwe, a naprawienie tego błędu jest dla poszkodowanego uciążliwe.

W takim przypadku jedynym wyjściem jest zrobienie nowego dokumentu. Nie zawsze możliwy jest kontakt z osobą, żeby poinformować ją o zdarzeniu. Osoba nieświadomie posługuje się nieważnym dowodem, przekracza granice, podpisuje różne umowy itp. Obecnie dowód jest unieważniany nie tylko przez pracowników obsługujących dowody osobiste, lecz także przez USC.

Jak podkreślają urzędnicy, w systemie łatwo o pomyłkę nawet przy wydawaniu nowego dowodu – wystarczy zaznaczyć nieodpowiedni dokument przed zaakceptowaniem zmian, żeby interesant wyszedł z dwoma nieważnymi dowodami osobistymi.

System Rejestrów Państwowych daje zalogowanym użytkownikom możliwość zarządzania dokumentami należącymi do wszystkich Polaków – bez względu na miejsce zamieszkania. Pomyłka może więc dotyczyć osoby, która mieszka na drugim końcu kraju. Odnalezienie takiego obywatela i powiadomienie go o potrzebie wyrobienia nowego dowodu może więc być bardzo trudna – szczególnie, jeśli nie mieszkają pod adresem zameldowania.

Problematyczna okazała się także współpraca systemów e-administracji – możliwość przesyłania między nimi informacji może czasem doprowadzić do niepotrzebnego narażania obywatela na kłopoty związane z wymianą dowodu. Na kompatybilność kładziona jest bardzo duża waga w przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji programie „Od papierowej do cyfrowej Polski” - ma nad nią czuwać „cyfryzacyjny policjant”. 

Jako przykład urzędnicy podają system zarządzający bazą danych PESEL – jeśli zostanie w niej wprowadzona jakaś zmiana, gminy otrzymują automatycznie wysłaną wiadomość z powiadomieniem o konieczności unieważnienia dowodu. Nie zawsze jednak istnieje taka potrzeba – w wielu wypadkach okazało się, że modyfikacje w bazie PESEL dotyczyły poprawy błędnie wpisanych informacji, na przykład literówki w nazwie miasta.

Jeśli te dane na dowodzie osobistym są podane prawidłowo, dokumentu nie trzeba unieważniać – sprawdzenie tego należy do urzędników. Tutaj także zdarzały się błędy.

Urzędy gminne chcą, żeby w oprogramowaniu pojawiły się opcje anulowania unieważnienia, dostępne dla administratorów systemu. Na przeszkodzie może jednak stanąć prawo mówiące o nieodwracalności takiego zdarzenia. Wyjściem z sytuacji mają być zmiany w procedurze unieważniania dowodów, zapowiedziane już przez specjalistów z COI.

Przyszło Wam do głowy, że Wasze dowody mogą być nieważne?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.