Pogoda
03.02.2016 10:03

Twój komputer może właśnie instalować Windows 10

Wszystko idzie zgodnie z planem Microsoftu: Windows 10 stał się rekomendowaną aktualizacją, dzięki czemu sam rozpocznie instalację na komputerach z zaznaczoną opcją automatycznego pobierania poprawek systemowych.

Twój komputer może właśnie instalować Windows 10
foto: microsoft.com

Opinie o Windows 10 są podzielone, dlatego użytkownicy Windowsa 7 i Windowsa 8.1 starają się pozostać przy dotychczasowym systemie operacyjnym. Microsoft z kolei stara się nie ułatwiać im tego zadania. Jednym z pomysłów na przekonanie użytkowników do zainstalowania Windows 10 było ogłoszenie, że tylko ten system będzie obsługiwał nowe procesory Intela i AMD.

Wraz z premierą Windowsa 10 Microsoft ogłosił, że system będzie dostępny przez rok za darmo dla wszystkich właścicieli legalnych kopii poprzednich wersji systemu. Wystarczyło znaleźć odpowiednią propozycję wśród dostępnych w Windows Update aktualizacji opcjonalnych i zatwierdzić jej pobranie, by komputer zainstalował najnowszą dostępną wersję „okienek”. Producent przedstawił także plan oznaczenia Windows 10 jako zalecanej poprawki systemowej na początku 2016 roku.

Część użytkowników podchodzi jednak do propozycji Microsoftu z nieufnością, obawiając się problemów z działaniem zainstalowanych na starszych systemach aplikacji (dotyczy to głównie Windowsa 7), kłopotów z dostępnością sterowników dla nowego Windowsa oraz zmienionego interfejsu użytkownika, koncentrującego się na kafelkach i sprowadzającego znany, lubiany i oswojony pulpit do drugorzędnej roli.

Automatyczne instalowanie rekomendowanych poprawek jest zalecaną opcją: w ten sposób Microsoft może szybko rozprowadzać aktualizacje do systemu, łatając wykryte podatności na zagrożenia. Dlatego duża część użytkowników korzysta z tej możliwości.

Dążenia Microsoftu do zainstalowania Windows 10 na jak największej liczbie komputerów już wcześniej budziły kontrowersje: okazało się, że oprogramowanie odpowiedzialne za pobieranie poprawek ściągało ważący kilka GB plik z Windowsem 10 nawet wtedy, gdy użytkownik nie potwierdził chęci przejścia na nowy system. Dla osób korzystających z łącza o limitowanym transferze mogło to oznaczać przedwczesne wykorzystanie przysługującej im puli.

Teraz Windows 10 zostanie pobrany całkowicie oficjalne. Dokończenie procesu instalacji nowej wersji „okienek” wymagać będzie potwierdzenia od użytkownika. Osoby, które skuszą się na aktualizację będą mogły wrócić do poprzedniej wersji używanego systemu operacyjnego przez miesiąc od przeprowadzenia instalacji.

Windows 10 jest dostępny jako darmowa aktualizacja dla użytkowników starszych wersji systemów Microsoftu do 29 lipca 2016 roku.

Dacie się skusić na zainstalowanie Windows 10?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Microsoft