Pogoda
29.07.2020 11:54

Twoja maseczka na pewno działa? Badania informują, jak skutecznie chronić się przed koronawirusem

Pandemia koronawirusa sprawiła, że bez maseczki nie powinniśmy ruszać się z domu. Jednak czy nasze zabezpieczenia przed bakteriami działają?

Maski
foto: Beata Zawrzel/REPORTER/Zdjęcie poglądowe

Maseczka ochronna i płyn do odkażania rąk to przedmioty bez których od kilku miesięcy nie ruszamy się z domu. Pandemia koronawirusa sprawiła, że musieliśmy dostosować się do zupełnie nowej rzeczywistości. Ograniczyła możliwości spotkań, uczestnictwa w imprezach, a nawet korzystania z usług lekarzy czy komunikacji miejskiej.

Twoja maseczka na pewno działa? 

Jednak od jakiegoś czasu świat powoli wraca do normalnego funkcjonowania. Oczywiście wychodząc z domu trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych oraz reżimie sanitarnym, którego w dobie trwającej nadal pandemii należy bezwzględnie przestrzegać. Jeden ze standardowych i najbardziej powszechnych i wymaganych środków ochrony to noszenie maseczki.

Koniec z zakazem lotów do kolejnych krajów. Gdzie na wakacje?
Koniec z zakazem lotów do kolejnych krajów. Gdzie na wakacje?
Przeczytaj także Koniec z zakazem lotów do kolejnych krajów. Gdzie na wakacje?

Żeby jednak noszenie maski ochronnej zadziałało trzeba przede wszystkim pamiętać, żeby zakrywać nią zarówno usta jak i nos. W przeciwnym razie wirus i tak będzie mógł się przedostać przez nasze śluzówki. Co więcej, każda maska powinna mieć co najmniej dwie warstwy. Należy pamiętać o tym w szczególności, kiedy nosimy ochronny materiał własnej roboty.

Pismo "Thorax" opublikowało badania australijskich naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney. Badacze porównywali skuteczność maseczek jedno, dwu oraz trójwarstwowych. W doświadczeniu wziął udział zdrowy ochotnik, który miał za zadanie symulować kaszel oraz wywoływać u siebie kichanie. Wówczas naukowcy używając oświetlenia LED i szybkiej kamery śledzili emisję kropelek, które u zakażonych przenoszą koronawirusa.

Wnikliwa analiza udowodniła, że trójwarstwowa maseczka chirurgiczna była najskuteczniejsza w ograniczaniu przenoszenia bakterii drogą kropelkową. Wraz ze zmniejszeniem warstw, malała także skuteczność zabezpieczenia, jednak naukowcy podkreślają, że nawet jednowarstwowa maska działa i jest lepsza niż żadna. Zaleca się natomiast stosowanie maski o dwóch warstwach.

Na skuteczność ochronną naszych masek wpływa także dopasowanie jej do naszego kształtu twarzy, częste pranie oraz rodzaj użytego materiału.

Ile warstw ma Twoja maseczka?

lekcja szkolna na boisku
lekcja szkolna na boisku
Przeczytaj także Według tych zasad uczniowie powrócą do zajęć w szkołach. Specjaliści alarmują: pojawią się ogniska koronawirusa
Tagi: koronawirus