Twórca Kapitana Majtasa przeprosił za rasistowskie treści. Ze sprzedaży wycofano jedną z jego książek

30.03.2021 10:37
Kapitan Majtas - kadr z filmu Fot. DREAMWORKS ANIMATION/SCHOLASTIC ENT / Album/EAST NEWS

Dav Pilkey - twórca serii "Kapitan Majtas" przeprosił za rasizm wobec osób azjatyckiego pochodzenia. Pojawia się on w książce "The Adventures of Ook and Gluk", która zostanie wycofana ze sprzedaży.

Spin-off przygód Kapitana Majtasa pod tytułem "The Adventures of Ook and Gluk" nie trafi więcej na sklepowe półki. Taką decyzję podjęli jej twórca Dav Pilkey i wydawnictwo Scholastic. Wszystko dlatego, że w pozycji pojawiają się rasistowskie treści.

"Kapitan Majtas" - Dav Pilkey przeprasza za rasizm w "The Adventures of Ook and Gluk"

W 1997 roku Dav Pilkey wydał pierwszą część serii o dyrektorze szkoły, zamienionym w superbohatera przez dwóch czwartoklasistów zachwyconych komiksami. Od tego momentu Kapitan Majtas doczekał się kolejnych przygód, filmów na ich podstawie, a nawet spin-offów. Jednym z nich jest książka pod tytułem "The Adventures of Ook and Gluk".

Polecamy

Jak podaje The Los Angeles Times, książka została wycofana ze sprzedaży i nie zostanie wznowiona. Wszystko za sprawą decyzji Scholastic i samego Pilkey'ego. W "The Adventures of Ook and Gluk" pojawiają się bowiem wątki pasywne rasistowskie wobec Azjatów. Twórca i wydawnictwo zrozumieli swój błąd i nie zamierzają go więcej popełniać. Nie chcą obrażać osób o pochodzeniu azjatyckim, które sięgają po przygody Kapitana Majtasa.

Polecamy

Książka została wydana w 2010 roku i jest jedną z pozycji z cyklu spin-offów, które są utrzymane w pewnej konwencji. Ich "autorami" są dwaj główni bohaterowie przygód Kapitana Majtasa - George Beard i Harold Hutchins, którzy tworzą niesamowite historie komiksowe. Jedną z nich jest właśnie "The Adventures of Ook and Gluk", opowiadająca o dwóch jaskiniowcach, którzy podróżują w czasie. W XXIII wieku spotykają mistrza sztuk walki Derricka Wonga i jego córkę Lan Wong. Derrick uczy protagonistów kung-fu oraz filozofii Dalekiego Wschodu.

Polecamy

W książce pojawia się wiele stereotypów uznawanych za pasywny rasizm. Pilkey na swoją obronę ma fakt, że spin-offy są "pisane" przez dwóch czwartoklasistów, którzy patrzą na świat w bardzo uproszczony sposób, ale rodzaj humoru zawartego w książce może pogłębiać szkodliwe i nieprawdziwe schematy na temat osób z Azji oraz być krzywdzący dla czytelników. Z tego powodu uznano, że żarty bazujące na stereotypach to przesada i zdecydowano się na wycofanie "The Adventures of Ook and Gluk" ze sprzedaży. Wiąże się to oczywiście z obecną sytuacją w USA, gdzie od rozpoczęcia pandemii koronawirusa odnotowano wzrost zachowań rasistowskich wobec mniejszości o pochodzeniu azjatyckim.

Polecamy

Pilkey przeprosił swoich czytelników w oficjalnym oświadczeniu.

Mam nadzieję, że wy, moi czytelnicy, wybaczycie mi i nauczycie się z mojego błędu, iż nawet niezamierzone i pasywne stereotypy i rasizm są szkodliwe dla wszystkich. Przepraszam i obiecuję, że następnym razem będzie lepiej.

Scholastic w swoich działaniach nie ogranicza się do usunięcia książki "The Adventures of Ook and Gluk" z własnego sklepu internetowego i decyzji o niewznawianiu tytułu. Przedstawiciele wydawnictwa zapowiedzieli, że zamierzają działać na szerszą skalę.

Podejmiemy kroki, aby poinformować szkoły i biblioteki, które mogą nadal mieć ten tytuł w obiegu, o naszej decyzji o wycofaniu go z publikacji.

Trudno powiedzieć, czy powyższa decyzja oznacza całkowite usunięcie "The Adventures of Ook and Gluk" z kanonu Kapitana Majtasa, czy Pilkey zamierza stworzyć poprawioną wersję spin-offu i wydać go ponownie.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.