Pogoda
03.10.2018 16:17

Twórca internetu chce go zaorać i wybudować lepszy

Internet jaki znamy powstał, gdyż Tim Berners-Lee opracował na potrzeby naukowców CERN system World Wide Web – sposób udostępniania stron internetowych. Dziś ojciec sieci jest zdegustowany tym, co w niej – zaczął więc tworzyć nową od podstaw.

internet
foto: materiały prasowe

Berners-Lee od dłuższego czasu alarmuje, że internet przestaje być demokratyczną platformą, na której wszyscy są równi, a staje zmonopolizowaną własnością gigantów, takich jak Facebook, Google czy Twiiter. To właśnie takie molochy decydują o tym, co widzą użytkownicy internetu.

Dyktują także warunki internautom, którzy nie chcą być wykluczeni i mieć kontakt ze znajomymi – ceną za to jest oddanie we władanie wszystkich danych, jakie tworzymy. Tim Berners-Lee otwarcie przed tym ostrzega.

"

Zawsze wierzyłem, że sieć jest dla wszystkich. Dlatego ja i inni walczymy zaciekle, aby go chronić. Zmiany, które udało nam się wprowadzić, stworzyły lepszy i bardziej połączony świat. Ale pomimo całego dobra, które osiągnęliśmy, sieć przekształciła się w silnik nierówności i podziału; kołysane przez potężne siły, które wykorzystują je do własnych celów. "

Nowy internet z poszanowaniem prywatności

No ma być mały krok dla sieci, ale wielki dla ludzkości. Tak Tim Berners-Lee okresla Solid- stworzoną przez niego platformę open source, dzięki której każdy użytkownik internatu będzie miał władzę nad własnymi danymi, samodzielnie i niezawiśle decydując, kto będzie mógł mieć do nich dostęp.

"

Ludzie chcą mieć internet, któremu mogą zaufać. Chcą aplikacji, które pomagają im robić to, co chcą i muszą robić - bez szpiegowania ich. Programów, których ukrytym motywem nie będą próby sprzedania im jakiegoś produktu. "

Solid ma to umożliwić dzięki decentralizacji sieci – komunikacja w niej ma następować na zasadzie P2P (peer-to-peer – bezpośredniego połączenia), bez angażowania serwerów pośredniczących. Każdy z nas posiadałby własną bazę danych na swój temat i decydował, które serwisy i aplikacje mogą się z nią łączyć i w jakim zakresie. Solid ma być dodatkową warstwą na już istniejącą sieć - Tim Berners-Lee jest przekonany, że na tyle atrakcyjną, że będziemy chcieli płacić za możliwość korzystania z niej.

Twórca internetu zainwestował już nawet w przedsiębiorstwo, które ma zajmować się rozwijaniem i wdrażaniem Solid – zostało nazwane inrupt.

A Wy potrzebujecie lepszego internetu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet