Pogoda
01.03.2019 13:09

Twórcy CD Projekt i Techlandu na liście najbogatszych Polaków. Kto ma więcej?

Polski Forbes po raz kolejny stworzył listę 100 najbogatszych Polaków – wysoko na liście znajdują się przedstawiciele branży gier. Patrząc na kolejność, można się nieźle zdziwić.

Wiedźmin Geralt
foto: materiały prasowe

CD Projekt i Techland to zasłużone tuzy polskiego rynku gier – przedsiębiorstwa niosły kaganek oświaty na polskim rynku, oświecając graczy w sprawie kupowania legalnych kopii gier (co nie dla wszystkich na początku było oczywiste), a z biegiem czasu koncentrując się na tworzeniu własnych tytułów.

W tej dziedzinie przewodzi Techland, który znacznie wcześniej niż CDP zaczął inwestować we własne produkcje, które odnosiły mniejsze lub większe sukcesy na zachodzie. Chrome czy Xpand Rally, gry korzystające z autorskiego silnika, wprowadziły nową jakość do polskich gier.

Dziś Techland może pochwalić się kilkoma światowymi przebojami, ze Dying Light, sprzedanym w ponad milionie egzemplarzy, na czele – druga część gry została użyta przez Sony do pokazania, jakie atrakcje będą czekać właścicieli PlayStation 5 w 2019 roku. Dying Light 2 ma być grą znacznie bardziej rozbudowaną i wymagającą – każda decyzja gracza ma wpływać na otaczający go świat.

CD Projekt zdecydował się na pójście w ślady Techlandu z kilkuletnim opóźnieniem, stawiając na Wiedźmina. Trzecia część gry, wypuszczony w 2015 roku Dziki Gon, uznawany jest często za najlepszą grę w historii. Kupiło ją już ponad 4 mln osób, a gracze na całym świecie czekają z niecierpliwością na wiadomości o nowej produkcji CD Projekt Red – grze Cyberpunk 2077.

Sprawianie radości graczom jest całkiem dochodowym zajęciem – założyciele CD Projektu oraz Techlandu cieszą się wysokimi miejscami na liście najbogatszych Polaków stworzonych przez Forbesa.

Dying Light 2
Dying Light 2
Przeczytaj także Dying Light 2 - polska gra o zombie z prawdziwym rozmachem

Twórcy CD Projekt i Techland na liście najbogatszych Polaków

Największym majątkiem wsród osób z branży gier komputerowych dysponuje Paweł Marchewka, założyciel i właściciel Techlandu. Jego fortuna to 3,5 mld złotych, co daje mu ósme miejsce na liście najbogatszych Polaków.

13. lokata przypadła Marcinowi Iwińskiemu, założycielowi CD Projekt – jego majątek szacowany jest na 2,3 mld złotych i wzrósł w ciągu roku o 63,8%. To efekt dobrej passy, jaką akcje CDP mają na parkiecie warszawskiej giełdy.

Drugi założyciel CD Projekt, Michał Kiciński, posiada według szacunków 1,99 mld złotych. Miliarder nie udziela się już na rynku gier, koncentrując się na ekologii i zagadnieniach związanych z dobrym samopoczuciem. Jego nowe przedsiębiorstwo pracuje nad telefonem, który ma odznaczać się najniższą na świecie siłą sygnału, co w domyśle ma być mniej szkodliwe dla organizmu. Kiciński uplasował się na 17. pozycji.

Zobacz także: >> Współtwórca Wiedźmina pokazał najzdrowszy telefon na świecie <<

Na 32. miejscu listy uplasował się Piotr Nielubowicz, dyrektor finansowy CDP. Przypisano mu 1,16 mld zł, czyli o 63,8% więcej, niż w 2017 roku. Na 80. miejscu zestawienia zadebiutował Adam Kiciński, prezes zarządu CDP, którego majątek wynosi 630 mln złotych.

Zadrościcie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry