Pogoda
19.02.2018 11:35

Twórcy Wiedźmina przyznają, że ściągali z Gothica

Komputerowa adaptacja Wiedźmina została naszym skarbem narodowym i sławi dobre imię Polski na całym świecie. Sukcesu jednak mogłoby nie być, gdyby twórcy sagi o przygodach Geralta nie wykorzystywali pomysłów zaprezentowanych w serii Gothic.

Twórcy Wiedźmina przyznają, że ściągali z Gothica
foto: materiały prasowe

To nie są tylko czcze domysły – osoby odpowiedzialne za powstanie Wiedźmina wielokrotnie wskazywali na Gothica jako źródło inspiracji. Wypowiedzi tego typu pokazywały się w wywiadach, kilka z nich zostało utrwalone na wideo.

Sytuacji postanowili przyjrzeć się twórcy Dziejów Khorinis, oficjalnie nieoficjalnego dodatku do drugiego Gothica, który powstaje z rozmachem godnym podziwu.

"

Dzięki tygodniom uporczywego researchu udało nam się zgromadzić pokaźną ilość źródeł bezpośrednio wskazujących na relacje pomiędzy tymi dwiema seriami. Znaczną część z nich stanowią wywiady z twórcami gry Wiedźmin, m.in. Konradem Tomaszkiewiczem (reżyserem gry Wiedźmin 3) i Adamem Badowskim(szefem studia CD Projekt), którzy do swojej inspiracji Gothikiem przyznawali się niejednokrotnie, tak przy okazji udzielania wywiadów w Polsce jak i za granicą. "

Wiedźmin 3 to lepszy Gothic

Wydany w 2001 roku Gothic był pierwszą grą cRPG, w której udało się spełnić marzenie o stworzeniu otwartego, żyjącego świata, który zmienia się wraz z działaniami gracza. Takie same ideały przyświecały studiu CD Projekt RED, chociaż – jak można dowiedzieć się z filmu – dorównać pierwowzorowi udało się dopiero w Dzikim Gonie, uznawanym przez graczy za jedną z najlepszych gier komputerowych wszech czasów.

Wiedźmin 3 zawdzięcza zachwytowi nad Gothikiem swój pulsujący życiem świat oraz balans rozgrywki, w tym mechanizm dostosowywania siły przeciwników do możliwości prowadzonej przez gracza postaci.

Historia powstawania Wiedźmina jest doskonałym materiałem na film sensacyjny – i rzeczywiście, jak widać w dokumencie pokazującym pierwsze kroki CD Projekt RED oraz wcześniejsze próby Metropolis, całość obfituje w liczne zwroty akcji.

A Wy którą serię wolicie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry