Twórcy gier złamali Konwencję Genewską

Michał Tomaszkiewicz
18.01.2017 13:19
Twórcy gier złamali Konwencję Genewską Fot. zrzut ekranu

To nie żart – autorzy popularnych tytułów, takich jak na przykład Doom czy Halo, mogą zostać oskarżeni o zbrodnię przeciwko ludzkości. Powodem są używane w grze apteczki, które najwyraźniej łamią Konwencję Genewską.

Takiego zdania jest Międzynarodowy Czerwony Krzyż, który zwrócił uwagę, że jego charakterystyczny symbol jest chroniony prawnie przez porozumienie o polepszeniu losu rannych i chorych w armiach czynnych na lądzie, zawarte w 1949 roku.

W treści Konwencji znajduje się zapis stanowiący o zasadach stosowania znaku czerwonego krzyża (który powstał w 1864 roku) – reguły są bardzo restrykcyjne i zabraniają używania logo przez osoby nieuprawnione i nie niosące pomocy rannym.

Tymczasem czerwony krzyż występował masowo w epatujących brutalnością strzelankach – najczęściej oznaczano nim health packi, czyli bonusy uzupełniające energię życiową. Tak prezentuje się dowód zbrodni uchwycony w Doomie:

foto: zrzut ekranu Fot. foto: zrzut ekranu

Kłopoty mogą mieć także twórcy serii Halo – aczkolwiek, jak widać po wprowadzanych zmianach (z apteczek zniknął symbol CK, zastąpiony literą „H”) – twórcy zostali uświadomieni w kwestii możliwości używania logo.

foto: zrzut ekranu Fot. foto: zrzut ekranu

Duże studia deweloperskie zaczęły więc stosować się do Konwencji Genewskiej, Międzynarodowy Czerwony Krzyż wciąż jeszcze kontaktuje się z twórcami tytułów indie, którzy nie zdają sobie sprawy, że umieszczając symbol w swoim dziele mogą zostać pociągnięcie do odpowiedzialności.

Trzeba jednak przyznać, że MCK stara się przekazać tę wiadomość i nakłonić do usunięcia czerwonego krzyża (na przykład przez zmianę koloru) w sposób bardzo delikatny. Oto treści informacji, jaką otrzymali autorzy Prison Architect – gry, w której zarządza się więzieniem:

Powodem, dla którego wysyłam to pismo jest powiadomienie mnie, że na pojazdach w grze znajduje się emblemat czerwonego krzyża. Osoby odpowiedzialne za jego umieszczenie mogą nie mieć świadomości, że jego używanie regulowane jest przez Konwencję Genewską z 12 sierpnia 1949 roku.

Złamanie porozumienia traktowane jest jako zbrodnia wojenna.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.