Pogoda
18.01.2017 13:19

Twórcy gier złamali Konwencję Genewską

To nie żart – autorzy popularnych tytułów, takich jak na przykład Doom czy Halo, mogą zostać oskarżeni o zbrodnię przeciwko ludzkości. Powodem są używane w grze apteczki, które najwyraźniej łamią Konwencję Genewską.

Twórcy gier złamali Konwencję Genewską
foto: zrzut ekranu

Takiego zdania jest Międzynarodowy Czerwony Krzyż, który zwrócił uwagę, że jego charakterystyczny symbol jest chroniony prawnie przez porozumienie o polepszeniu losu rannych i chorych w armiach czynnych na lądzie, zawarte w 1949 roku.

W treści Konwencji znajduje się zapis stanowiący o zasadach stosowania znaku czerwonego krzyża (który powstał w 1864 roku) – reguły są bardzo restrykcyjne i zabraniają używania logo przez osoby nieuprawnione i nie niosące pomocy rannym.

Tymczasem czerwony krzyż występował masowo w epatujących brutalnością strzelankach – najczęściej oznaczano nim health packi, czyli bonusy uzupełniające energię życiową. Tak prezentuje się dowód zbrodni uchwycony w Doomie:

foto: zrzut ekranu

Kłopoty mogą mieć także twórcy serii Halo – aczkolwiek, jak widać po wprowadzanych zmianach (z apteczek zniknął symbol CK, zastąpiony literą „H”) – twórcy zostali uświadomieni w kwestii możliwości używania logo.

foto: zrzut ekranu

Duże studia deweloperskie zaczęły więc stosować się do Konwencji Genewskiej, Międzynarodowy Czerwony Krzyż wciąż jeszcze kontaktuje się z twórcami tytułów indie, którzy nie zdają sobie sprawy, że umieszczając symbol w swoim dziele mogą zostać pociągnięcie do odpowiedzialności.

Trzeba jednak przyznać, że MCK stara się przekazać tę wiadomość i nakłonić do usunięcia czerwonego krzyża (na przykład przez zmianę koloru) w sposób bardzo delikatny. Oto treści informacji, jaką otrzymali autorzy Prison Architect – gry, w której zarządza się więzieniem:

"

Powodem, dla którego wysyłam to pismo jest powiadomienie mnie, że na pojazdach w grze znajduje się emblemat czerwonego krzyża. Osoby odpowiedzialne za jego umieszczenie mogą nie mieć świadomości, że jego używanie regulowane jest przez Konwencję Genewską z 12 sierpnia 1949 roku. "

Złamanie porozumienia traktowane jest jako zbrodnia wojenna.

Byłeś świadkiem łamania Konwencji Genewskiej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet