Twórcy ujawniają sekrety powstawania Wiedźmina

Michał Tomaszkiewicz
11.09.2017 12:04
Twórcy ujawniają sekrety powstawania Wiedźmina Fot. kadr z wideo

Wiedźmin cieszy graczy komputerowych już 10 lat. Gra miała premierę w 2007 roku, jednak prace nad adaptacją przygód Geralta z Rivii zaczęły się znacznie wcześniej. O sekretach produkcji – także tych mrocznych – opowiedzieli twórcy zaangażowani w różne etapy prac nad Wiedźminem.

O tym, że gra stworzona przez CD Projekt RED nie jest pierwszym podejściem do zaoferowania graczom rozgrywki osadzonej w uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego, wie całkiem spora liczba osób.

O staraniach Metropolis nie wiadomo było jednak zbyt wiele – projekt nie został dokończony, a jako powód podano brak wystarczająco silnego sprzętu, który mógłby w tamtym czasie (mowa o latach 90-tych XX wieku) obsłużyć ambitne założenia studia.

Jak się okazało, nieoficjalne – i zapewne prawdziwsze – wytłumaczenie jest zgoła inne. Podczas wspominek osoby zaangażowane w projekt przyznały, że deweloper wolał skupić się na innych produkcjach, mających dać zdecydowanie szybszy zwrot z inwestycji, Wiedźmina zaś porzucono ze względu na przewidywane skomplikowanie prac.

Zachowały się projekty lokacji, założenia gry, a nawet oryginalne modele 3D stworzone na potrzeby tytułu na Amidze 1200 – prace nie były jednak zbyt zaawansowane.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że znany i ceniony Wiedźmin stworzony przez CDP RED został poprzedzony klasyczną tekstówką w nieklasycznym wydaniu – grało się w nią wysyłając polecenie SMS-ami. Ba, gdyby nie ona, to być może dzieło CD Projekt RED nie mogłoby powstać…

To tylko jedna z tajemnic, którą wydobyto na światło dzienne w trwający dobre dwie godziny filmie dokumentalnym „Biały Wilk: Historia komputerowego Wiedźmina”. Obraz pokazuje między innymi trudne początki studia CD Projektu, wyjaśnia łódzką genezę nazwy „RED”, a także przybliża wieloletnią pracę nad pierwszym Wiedźminem, pokazuje wczesne wersje demonstracyjne gry oraz ujawnia, że niemal do samego końca – do kilku miesięcy przed premierą – miała to być zupełnie inna gra.

Zobaczcie sami, bo warto – chociażby dla przekonania się, jakie naprawdę podejście do twórców miał Andrzej Sapkowski i w jaki sposób się z nimi komunikował. Jak się okazało, jego twórczość znalazła się jednak w grze, choć w zupełnie nieoczekiwany sposób.

Z okazji 10 lecia premiery pierwszego Wiedźmina CD Projekt RED przygotował specjalny, wspominkowy film dla graczy. Geralt dziękuje w nim za wspólnie spędzone chwile i przyznaje, że będąc na emeryturze tęskni za starymi, dobrymi czasami spędzanymi na przygodach. Gracze nie potrafili powstrzymać łez.

CDP RED ma się z czego cieszyć – Wiedźmin jest wciąć bardzo popularny. Tylko w pierwszym półroczu 2017 roku studio odnotowało zysk w wysokości ponad 100 mln zł.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.