Pogoda
06.04.2020 11:29

Tygrysica z zoo ma koronawirusa. Zaraziła się od swojego opiekuna?

Opiekunów w nowojorskim zoo zaniepokoił suchy kaszel u 4-letniej tygrysicy. Okazało się, że zwierzę zakażone jest koronawirusem. 

Tygrys ma koronawirusa
foto: shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

Jak podaje PAP, tygrysica o imieniu Nadia z ogrodu zoologicznego w Nowym Jorku, jest zakażona koronawirusem. Test na obecność SARS-Cov-2 dał u niej wynik pozytywny. Ministerstwo rolnictwa USA zaleca wszystkim chorym na koronawirusa ograniczenie kontaktów ze zwierzętami.

Tygrysica z zoo ma koronawirusa. Zaraziła się od swojego opiekuna?

Pracownicy zoo zauważyli u 4-letniej samicy tygrysa malajskiego suchy kaszel. Test przeprowadzono po tym jak Nadia, a także pięć innych tygrysów i lwów w zoo zaczęło wykazywać objawy choroby układu oddechowego. Jednak dotychczas koronawirusa nie wykryto u innych zwierząt w tym zoo, tylko u tygrysa Nadii. Przypuszcza się, że zwierzę zainfekował jej opiekun, który jednak nie miał objawów choroby.

Paul Calle, główny lekarz weterynarii w ogrodzie zoologicznym w nowojorskiej dzielnicy Bronx wyznał;

"

O ile wiemy, po raz pierwszy (dzikie) zwierzę nabyło Covid-19 od człowieka(...) To jedyne wytłumaczenie, jakie ma sens. "

Zobacz także: Kot zarażony koronawirusem? Pierwszy taki przypadek 

Różne gatunki mogą inaczej reagować na nowe infekcje, nie wiadomo zatem, jak COVID-19 rozwinie się u dużych kotów. Jak powiedział PAP prof. Michael Speidel, emerytowany naukowiec Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, nie zdziwiła go informacja o zarażeniu się dużego kota w ogrodzie zoologicznym w Nowym Jorku:

"

Najnowsze badania chińskich naukowców wykazały, że COVID-19 mogą zarazić się krowy, koty, bizony, psy, kozy, owce, gołębie, a także świnie. "

Warto wiedzieć również, że wszystkie organizacje zdrowia publicznego podkreślają, że zwierzęta domowe nie mogą zarazić ludzi koronawirusem. 

Zobacz także: Ludzie usypiają lub oddają zwierzęta, bo boją się zarażenia koronowirusem

Tagi: koronawirus