Pogoda
16.09.2016 09:41

UE chce darmowego internetu w całej Polsce

WiFi4EU – tak nazywa się projekt zapewnienia darmowego dostępu do internetu w każdej miejscowości w Polsce i całej Unii Europejskiej. Do 2020 roku każdy kraj członkowski ma ponadto obowiązek uruchomić sieć 5G przynajmniej w jednym mieście na swoim terytorium.

UE chce darmowego internetu w całej Polsce
foto: Revolver, CC BY-SA 4.0

Takie zmiany w regulacjach dotyczących rynku telekomunikacyjnego zaproponowała Komisja Europejska. Urząd Komunikacji Elektronicznej o planach UE wspominał nawet wcześniej – pisaliśmy o założeniach Urzędu, według których każdy Polak ma mieć do 2025 roku zagwarantowany dostęp do łącza kablowanego o przepustowości co najmniej 100 Mbps.

W nowej interpretacji unijnego prawa dostęp do szerokopasmowych łączy internetowych traktowany jest jako usługa uniwersalna, dzięki czemu jego możliwość jego zamówienia ma być taka sama, jak powszechnych usług głosowych, także należących do tej kategorii.

W projekcie zaprezentowanym przez Komisję Europejską znajduje się także ciekawy zapis na temat nowej generacji sieci komórkowych:

"

Wszystkie miasta, główne drogi i koleje powinny mieć niezakłócony zasięg sieci komórkowej piątej generacji (5G). "

Jak na razie technologia ta jest jeszcze w powijakach – „telefony” służące do badania funkcjonowania sieci 5G ważą 150 kg – jednak możliwa do uzyskania przepustowość jest bardzo obiecująca – mówi się nawet o transferach rzędu 300 Gbps. To zdecydowanie więcej, niż można osiągnąć obecnie przy korzystaniu z usług polskich operatorów komórkowych – a i tak mamy powody do dumy, jako że nasz internet mobilny należy do najszybszych na świecie.

Żeby wymóc na operatorach (i poszczególnych krajach członkowskich) odpowiednio wczesne rozpoczęcie inwestycji w sieci 5G, UE chce zobowiązać do uruchomienia przynajmniej jednej sieci tego rodzaju w każdym państwie unijnym przed końcem bieżącej dekady.

WiFi4EU, darmowe Wi-Fi w całej Unii Europejskiej, oraz powstanie sieci 5G pochłonie gigantyczne pieniądze – KE szacuje, że na rozwój infrastruktury wydać trzeba będzie 500 mld euro przez 10 lat. UKE wyceniło polskie inwestycje – aczkolwiek dotyczące tylko zapewnienia przepustowości 100 Mbps dla każdego Polaka – na ponad 4 mld złotych.

Przy okazji kreślenia planów na internetową przyszłość KE zabrała się także za poprawienie ochrony klientów operatorów telekomunikacyjnych – zmiana dostawcy usług (także wykupywanych w pakiecie kablówka + usługi głosowe + dostęp do internetu) ma być prostsza, a osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły liczyć na ulgowe cenniki.

Plany wdrożenia darmowego internetu w całej Unii Europejskiej zbiegły się w czasie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – sąd stwierdził, że w ramach walki z piractwem dostęp do bezpłatnie udostępnianego Wi-Fi powinien być udzielany dopiero po okazaniu przez chętnego dowodu tożsamości.

Darmowe Wi-Fi w całej Unii to dobry pomysł?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet