Pogoda
23.06.2016 15:39

UE proponuje uznanie robotów za elektroniczne osoby

Status elektronicznej osoby dla zaawansowanych robotów i idące za nim prawa i obowiązki pojawił się w materiałach przygotowanych dla Parlamentu Europejskiego. Jest w nich mowa nawet o płaceniu ubezpieczenia społecznego.

UE proponuje uznanie robotów za elektroniczne osoby
foot: wikipedia.org / Humanrobo, CC BY-SA 3.0

Maszyny stają się coraz bardziej inteligentne i zaczynają wypierać ludzi z zawodów, z którymi nie były do tej pory kojarzone. Do ich obecności w fabrykach zdążyliśmy już przywyknąć, mając obraz robotycznego ramienia przenoszącego lub spawającego poszczególne elementy na taśmie produkcyjnej.

Takie spojrzenie na roboty może jednak bardzo szybko się zmienić po zapoznaniu się z owocami pracy Boston Dynamics – pokazana przez nich na filmie konstrukcja humanoidalnego robota poruszała się tak sprawnie i precyzyjnie, że natychmiast wywołała dyskusję o przyszłości rodem z filmy „Terminator”. Na wyobraźnię działały szczególnie sceny, w których Atlas był „torturowany”.

Znaczące okazało się także uznanie w USA systemu kierującego autonomicznymi autami Google za kierowcę – to ruch, który ma umożliwić pojawienia się samodzielnych samochodów na ulicach Stanów Zjednoczonych.

Roboty sprawdzają się nawet jako chirurdzy, a systemy Sztucznej Inteligencji zaczynają wygrywać z ludźmi w dziedzinach, w których do tej pory organiczne mózgi zdecydowanie brylowały – na przykład w graniu w Go.

Lepsze przystosowanie do wykonywania danych obowiązków i czynności przez roboty sprawia, że ludzie zaczynają obawiać się konkurencji na rynku pracy. To właśnie z myślą o przyszłym uregulowaniu systemu powstała propozycja nadawania zaawansowanym konstrukcjom statusu elektronicznej osoby.

Byłby on zarezerwowany dla robotów, które przejawiałyby znamiona inteligencji – mogły operować autonomicznie, reagować na zmiany w otoczeniu i uczyć się.

Przepisy miałyby określać sposoby, w jakich takie maszyny mogłyby powstawać (proces projektowania i programowania powinien być etyczny) oraz definiować ich prawa oraz obowiązki. Odpowiedzialność za ich działanie miałaby spoczywać na właścicielu, który między innymi miałby odprowadzać za zatrudnione roboty składki ubezpieczenia społecznego.

Z jednej strony miałoby to pomóc w utrzymaniu osób bezrobotnych, z drugiej zaś zwiększyć robotyczne koszta pracy i przynajmniej opóźnić całkowitą automatyzację produkcji i usług.

W projekcie jest także mowa o elektronicznej osobowości robotów, które mają dokonywać inteligentnych decyzji podczas niezależnego działania z osobami trzecimi.

Propozycja skierowana do Parlamentu Europejskiego spotkała się ze sceptycznym przyjęciem przez producentów robotów. Wskazali oni, że biurokratyczne regulacje mogą przeszkodzić w rozwoju branży, a samo prawo byłoby potrzebne raczej za 50 niż za 10 lat.

Co myślicie o nadawaniu robotom statusu elektronicznych osób?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele