UE zakazała odkurzaczy z silnikami powyżej 900 W

Michał Tomaszkiewicz
01.09.2017 13:45
UE zakazała odkurzaczy z silnikami powyżej 900 W Fot. materiały prasowe

1 września 2017 roku zaczyna obowiązywać dyrektywa Unii Europejskiej zakazująca sprzedaży odkurzaczy z silnikami mocniejszymi niż 900 W. Zyskać ma na tym środowisko naturalne i nasze portfele, chociaż nie brakuje sceptyków.

Przez kilka tygodni na sklepowych półkach znajdziemy jeszcze niedobitki – odkurzacze oferujące silniki o mocy 1600 W. W okresie przejściowym dozwolona jest sprzedaż takich urządzeń (ograniczenie nałożone kilka lat temu, gdy nie brakowało sprzętów z silnikami powyżej 2 kW) – większość producentów z wyprzedzeniem zrezygnowała z dostarczania ich na europejski rynek, zapasy magazynowe nie powinny więc być szczególnie duże.

Dyrektywa regulująca maksymalną moc silnika wprowadziła także inne ciekawe przepisy – sprzedawane na terenie UE odkurzacze nie mogą reemitować więcej niż 1% zasysanego kurzu, ograniczono także maksymalny poziom natężenia generowanego przez urządzenie hałasu do 80 dB(A).

Najważniejsze parametry pracy odkurzaczy mają być – wzorem innych sprzętów AGD – opisywane na specjalnej etykiecie. Wśród informacji ma się pojawić oznaczenie energooszczędności, wydajności pracy czy wspomnianej wcześniej reemisji oraz generowanego hałasu.

Sytuację starają się wykorzystać sklepy wielkopowierzchniowe - ich pracownicy przekonują, że zmniejsza moc silnika oznacza gorsze parametry użytkowe, co przekłada się na konieczność dłuższego używania nowych odkurzaczy, aby osiągnąć taki sam efekt jak przy korzystaniu z mocniejszych konstrukcji.

Zanim im uwierzycie i pobiegniecie kupić „zakazany” przez Unię odkurzacz, warto posłuchać producentów sprzętu. Ci wskazują, że obowiązujące w UE przepisy wymogły lepsze projektowanie urządzeń – dzięki większej szczelności i poprawieniu drogi obiegu zasysanego powietrza bardziej energooszczędne maszyny sprawdzają się równie dobrze, jak ich mocniejsi poprzednicy.

Według wyliczeń UE wynika, że dzięki wprowadzonej ekodyrektywie Wspólnota będzie oszczędzać rocznie 19 terawatogodzin energii. Oszczędności powinny poczuć także użytkownicy.

Można podziewać się, że tak jak było w przypadku wprowadzenia obowiązku stosowania energooszczędnych żarówek, także i teraz znajdą się sposoby na ominięcie ograniczeń. W internecie pojawiają się informacje o pojawienia się w niektórych sklepach „odkurzaczy przemysłowych” (być może z adnotacją na opakowaniu, że można z nich korzystać tylko na zewnątrz budynków) oraz ofertach zwiększenia mocy odkurzacza w punktach napraw.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.