Pogoda
13.09.2016 15:00

UKE: 100 Mbps dla każdego

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce, żeby do 2025 roku każdy Polak miał dostęp do łącza internetowego o przepustowości 100 Mbps. Na budowę infrastruktury przygotowano miliardy złotych.

UKE: 100 Mbps dla każdego
foto: kadr z wideo

Plan jest ambitny – szczególnie gdy weźmie się pod uwagę, że w 2016 roku wciąż 8% miejscowości w Polsce nie ma zapewnionego żadnego kablowego dostępu do internetu. Informacje te pochodzą wprost od UKE, które dysponuje pełną wiedzą na temat infrastruktury telekomunikacyjnej należącej do poszczególnych operatorów.

Urząd udostępnia nawet tę wiedzę w dość ciekawy sposób – powstała wyszukiwarka, która pozwala sprawdzić jakie możliwości podłączenia do internetu są dostępne pod dowolnie wybranym adresem w Polsce.

Obecnie w Polsce trwają prace nad spełnieniem wytycznych opisanych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej – zgodnie z nimi, do 2020 roku wszyscy Polacy powinni mieć możliwość podłączenia się do sieci o przepustowości 30 Mbps, a połowa z nas do 100 Mbps. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przeznaczono na to niemal 4 mld złotych.

Suma ta ma wspomóc operatorów w inwestycjach w infrastrukturę szerokopasmowej. Jak zdradził jednak Krzysztof Dyl z UKE, Urząd zajmuje się także dalszymi perspektywami czasowymi.

"

Realizujemy wytyczne na rok 2020, ale już dziś w UE pojawiają się propozycje, by w 2025 roku każdy obywatel miał dostęp do internetu o minimalnej przepływności 100 Mbps, a placówki użyteczności publicznej - oświata, szpitale czy centra naukowo-badawcze - dysponowały łączem o przepływności 1 Gb/s. "

UKE zamierza wspierać firmy telekomunikacyjne nie tylko finansowo – Urząd pracuje także nad ułatwieniem planowania i prowadzenia robót. W styczniu 2017 roku ma zostać uruchomiony Punkt Informacyjny ds. Telekomunikacji (PIT), którego rola będzie dostarczanie informacji o istniejącej i planowanej infrastrukturze technicznej w rejonie budowy sieci szerokopasmowej oraz informować o niezbędnych procedurach i formalnościach. Obecnie dane te uzyskuje się z kilku różnych urzędów.

Dzięki rozbudowie polskiego internetu mamy być gotowi na coraz większa liczbę urządzeń podłączanych do sieci – mają one w ciągu najbliższych 5 lat zwiększyć liczbę przesyłanych danych nawet trzykrotnie.

Rozbudowana siec szkieletowa jest także ważna dla użytkowników internetu mobilnego – a według badań, w Polsce możemy pochwalić się jedną z najszybszych sieci komórkowych na świecie. Dane pomiędzy poszczególnymi masztami przesyłane są jednak kablowo.

Jak szybkie łącze macie już dzisiaj?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet