UKE sprawdził, w którym województwie jest najszybszy i najwolniejszy internet

Michał Tomaszkiewicz
27.06.2018 12:23
UKE sprawdził, w którym województwie jest najszybszy i najwolniejszy internet Fot. Richard Patterson, CC BY 2.0

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport pokazujący, jak od 2016 roku zmieniała się średnia prędkość łączy internetowych w Polsce. W jednym województwie szybkość dostępu do sieci spadła.

Jak wynika z danych pozyskanych przez UKE z pomiarów przeprowadzanych za pomocą narzędzia Speedtest (wybranego jako dostawcę narodowego testu prędkości, umożliwiający reklamowanie u dostawcy łącza, jeśli uzyskiwany transfer będzie odbiegał od obiecywanego na umowie) od 2016 roku, polski internet rośnie w siłę.

Miliony przeprowadzonych pomiarów szybkości łącz (w kwietniu 2017 było ich 1,8 mln, w kwietniu 2018 1,7 mln) wykazały, że średnia szybkość transferu danych, zarówno pobierania, jak i wysyłania, sukcesywnie wzrasta i po dwóch latach jest wyższa o dobre 75% (download) i 100% (upload).

foto: UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej poszedł o krok dalej i przygotował zestawienie dotyczące prędkości uzyskiwanych w poszczególnych województwach.

Gdzie w Polsce jest najszybszy internet?

Tym razem dane pokazują, jak zmieniły się wyniki pomiarów z 2018 roku w porównaniu do uzyskiwanych w roku 2017. Najlepiej wypada woj. wielkopolskie, mogące pochwalić się średnią przepustowością łącz na poziomie 57,69 Mb/s. Na drugim końcu tabeli znalazło się woj. lubelskie, którego mieszkańcy muszą zadowolić się dostępem do internetu niemal o połowę wolniejszym, wynoszącym 31,59 Mb/s.

fot. UKE

Zdecydowanie niższe prękości transferu osiągabe są w sieciach komórkowych – mniejsze są także rozbieżności pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. W tym zestawieniu najlepiej wypada woj. śląskie, które jako jedyne przekroczyło granicę 20 Mb/s. Najwolniejszy Internet mobilnych jest w woj. podlaskim. W którym średnia prędkość transmisji wyniosła 16,13 Mb/s.

foto: UKE

UKE przypomina, że pozyskane dane nie są idealnym odzwierciedleniem przepustowości łącz w poszczególnych regionach.

Duża liczba pomiarów pozwala na sformułowanie wniosków o charakterze ogólnym, zwłaszcza w kontekście trendu zmian. Należy mieć na uwadze, że pomiary były przeprowadzane samodzielnie przez użytkowników końcowych tj. użytkowników internetu i są obarczone wpływem ich urządzeń końcowych, ograniczeń planów taryfowych, wykorzystania w sieciach domowych technologii Wi-Fi, ilości równocześnie aktywnych urządzeń, warunkami propagacji fal radiowych itp. W ten sposób pozyskane dane pozwalają poznać odczuwalną jakość usługi z jakiej korzystają użytkownicy końcowi, a w mniejszym stopniu wskazują na techniczne możliwościom dostarczania usług przez ISP.

Urząd dodaje, że w kwietniu 2018 udział pomiarów wykonanych w technologii LTE wyniósł 74%, w kwietniu 2017 wynosił 69%, a rok wcześniej 56%.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.