Pogoda
13.01.2017 17:06

UOKiK chce uprawnień operacyjnych służb specjalnych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce otrzymać zupełnie nowe możliwości walki o nasze prawa. W katalogu środków operacyjnych mają się pojawić metody kojarzone do tej pory ze służbami specjalnymi - zakładanie podsłuchów oraz przechwytywanie korespondencji elektronicznej.

UOKiK chce uprawnień operacyjnych służb specjalnych
foto: foto: Oregon Department of Transportation, CC BY 2.0

Wizja rozszerzenia uprawnień UOKiK powstała u jego szefa - Marka Niechciała. Jego rządy przyniosły wiele spektakularnych akcji w obronie klientów rynkowych molochów.

Firmy drżą po zainteresowaniu się nimi Urzędu, gdyż może on nałożyć na przedsiębiorstwo karę w wysokości maksymalnej 10% obrotów w roku poprzedzającym nałożenie grzywny. Jeśli firma - na przykład telekomunikacyjna - obraca miliardami złotych, uchybienia w traktowaniu konsumentów mogą ją kosztować fortunę.

Najwyższy wymiar kary nie był stosowany często - Urząd wydał taką decyzję dwukrotnie za praktyki ograniczające konkurencję oraz raz za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Ta ostatnia sprawa to decyzja z 2017 roku - za celowe wprowadzanie w błąd klientów została ukarana „Telefonia Polska Razem”.

Dlatego też samo wyrażenie zainteresowania skargami wpływającymi do UOKiK na daną firmę sprawia, że winowajca szybko stara się naprawić swój błąd. Tak było w wakacje 2016 roku z Cyfrowym Polsatem, który po wspomnieniu przez UOKiK błyskawicznie zaczął oddawać pieniądze niezadowolonym klientom Ipli, zmagającym się z niską jakością transmisji z EURO 2016.

Zapisy o nowych uprawnieniach Urzędu miałyby znaleźć się w nowelizacji ustawy o służbach specjalnych, która ma być gotowa w połowie 2017 roku.

Marek Niechciał wspomina także, że chętnie korzystałby z pomocy „sygnalistów” - informatorów, którzy w zamian za wskazanie nieprawidłowości byliby przez UOKiK obejmowani ochroną.

Obecnie dostęp do danych telekomunikacyjnych może otrzymać policja, ABW, CBA, Kontrwywiad Wojskowy, Wywiad SKarbwy, Służba Celna, Żandarmeria Wojskowa i Prokuratura. Dodanie do tego spisu kolejnej instytucji może budzić kontrowersje - czy Urząd rzeczywiście potrzebuje uprawnień do zakładania podsłuchów?

Czy UOKiK powinien otrzymać nowe uprawnienia?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele