UOKiK nakazał Allegro informowanie w regulaminie o karach dla użytkowników
Michał Tomaszkiewicz
08.05.2019 14:19
UOKiK nakazał Allegro informowanie w regulaminie o karach dla użytkowników Fot. Piotr Drabik, CC BY 2.0

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Allegro od polecenia informowania w regulaminie świadczenia usług o zasadach nakładania na użytkowników kar.

Allegro to największa w Polsce internetowa platforma handlowa – w sieciowym supermarkecie zakupy robi miliony Polaków.

Każdy użytkownik korzystając z usług Allegro musi zgodzić się na przestrzeganie regulaminu strony – problem w tym, że jak zauważył UOKiK, nie można w nim znaleźć kluczowych informacji o działaniach, za które kupujący mogą zostać przez serwis ukarani.

Spółka nie informowała w swoim regulaminie o zasadach udzielania konsumentom ostrzeżeń oraz zawieszania ich kont w przypadku ubiegania się przez sprzedających o zwrot prowizji w związku z niewykonaniem umowy zawartej za pośrednictwem serwisu aukcyjnego.

Przeczytaj także

UOKiK chce przejrzystego regulaminu Allegro. Sąd podtrzymał decyzję

Urząd uznał, że stanowi to naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Allegro nie podzieliło zdnaia UOKiK-u i postanowiło odwołać się od postanowienia do sądu.

Sprawa została rozpatrzona przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w styczniu 2019 roku oddalił odwołanie.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd podkreślił, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej muszą być transparentne, a praktyka zakwestionowana przez UOKiK stanowi naruszenie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Ponadto SOKiK uznał, że nałożenie obowiązku publikacyjnego jest adekwatnym środkiem, który nie spowoduje nadmiernych kosztów finansowych dla spółki.

Zobacz także: >> Sprzedawca odwołał gwarancję za negatywny komentarz na Allegro <<

Urząd oczekuje, że serwis wprowadzi odpowiednie zapisy do regulaminu i przez miesiąc będzie informować o decyzji UOKiK na stronie Allegro.pl.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.