Pogoda
03.10.2016 11:48

UOKiK ostrzega przed ładowarkami rażącymi prądem

Śmieliście się z wybuchających Samsungów Galaxy Note 7? Sprawdźcie lepiej, co macie we własnych gniazdkach – UOKiK ostrzega przed sprzedawanymi w Polsce ładowarkami USB. Mogą kopać prądem.

UOKiK ostrzega przed ładowarkami rażącymi prądem
foto: Aidan C. Siegel, CC BY-SA 3.0

Zagrożenie porażeniem stwarzane jest przez oferowane od 1 marca 2016 do 22 lipca 2016 urządzenia Geonaute ONcharger 500, przystosowane do pracy ze standardami sieci energetycznych obowiązującymi w różnych krajach.

Sprzedawana w siec sklepów Decathlon ładowarka USB wyposażona jest we wtyczki umożliwiające wpięcie jej do europejskiego, brytyjskiego i amerykańskiego gniazdka. To mechanizm pozwalający na mechaniczne przełączanie się pomiędzy poszczególnymi typami bolców jest najprawdopodobniej odpowiedzialny za niebezpieczeństwo porażenia prądem.

O wadliwych produktach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów został powiadomiony przez Decathlon, ten z kolei wskazuje na ostrzeżenie otrzymane wprost od chińskiego producenta.

Klienci, którzy zakupili niebezpieczną ładowarkę proszeni są o natychmiastowe wstrzymanie się od jej używania.

foto: zrzut ekranu

Sieć sklepów poinformowała, że właściciele problematycznych urządzeń Geonaute ONcharger 500 mogą zwrócić je w wybranym przez siebie sklepie i otrzymać zwrot pieniędzy.

Więcej informacji na temat akcji i niebezpiecznego produktu można otrzymać dzwoniąc na bezpłatny numer 800 808 007 w godzinach 10-20 (w dni powszednie).

Ładowarki ONcharger 500 to kolejny w ostatnim czasie produkt, którego używanie może być niebezpieczne dla zdrowia. O smartfonie Samsung Galaxy Note 7 już wspomnieliśmy – producent chwali się, że udało mu się wymienić 60% z 2,5 mln urządzeń.

Reputacja tego koreańskiego producenta była jednak wystawiona na szwank jeszcze raz – w USA odpowiednik UOKiK wydał ostrzeżenie przed wybuchającymi pralkami Samsunga. Jak poinformował nas polski oddział producenta, problem ten nie dotyczy egzemplarzy sprzedawanych w Polsce.

Jeśli nie macie ładowarek Geonaute ONcharger 500 i jesteście bezpieczni, ostrzeżcie swoich znajomych – być może uratujecie ich przed poważnymi kłopotami zdrowotnymi.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety