Pogoda
15.11.2016 11:45

UOKiK sprawdza bonusy za rejestrację kart SIM

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy operatorzy komórkowi nie przesadzili z obiecywaniem złotych gór minut do wszystkich i internetu obfitości w zamian za zarejestrowanie u nich numeru na kartę - a w szczególności, czy bonusy można było tak naprawdę do końca wykorzystać.

UOKiK sprawdza bonusy za rejestrację kart SIM
foto: Teque5, CC BY 3.0

Obowiązek przypisania anonimowych kart SIM w systemie pre-paid do konkretnego imienia i nazwiska wynika z uchwalonej przez rząd ustawy antyterrorystycznej.

Użytkownicy numerów na kartę mają czas na zarejestrowanie swoich kart SIM u operatorów telekomunikacyjnych do 1 lutego 2017 roku – jeśli tego nie zrobią, ich numery przestaną działać.

Polscy operatorzy komórkowi szybko zorientowali się, że obowiązek rejestracji może być sposobem na przyciągnięcie do siebie klientów od konkurencji i zaczęli rozdawać bonusy za przypisanie tożsamości do danej karty właśnie w ich sieci.

Nagrody są całkiem pokaźne – operatorzy często obiecują kwoty dobijające do 1000 zł i setki GB transferu (przygotowaliśmy zestawienie bonusów pozwalające na zorientowanie się, gdzie najbardziej opłaca się zarejestrować kartę) – jednak zasady, na jakich można z nich korzystać sprawiają, że nie u wszystkich operatorów da się tak naprawdę taki bonus do końca skonsumować.

UOKiK postanowił przyjrzeć się sposobom, w jaki operatorzy zachwalali oferowane przez siebie nagrody za rejestrację w reklamach. Przyczyny profilaktycznej kontroli zdradza prezes Urzędu, Marek Niechciał:

"

Sprawdzimy, czy informacje przekazywane w reklamach są jasne dla klientów i nie wprowadzają ich w błąd. Analizujemy np. czy konsument został odpowiednio poinformowany, jak długo może korzystać z przyznanych bonusów. Ważne jest, aby oprócz korzyści związanych z dodatkowymi minutami, czy pakietem danych, abonent wiedział, na jakich warunkach może z nich skorzystać. "

Urząd zaznaczył, że postępowanie wyjaśniające toczone jest w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom. Jeśli jednak UOKiK oceni, że sposób komunikowania o bonusach wprowadzał w błąd, operatorzy mogą mieć spore kłopoty.

foto: materiały prasowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2016 roku bardzo aktywnie przygląda się działaniom firm na rynku telekomunikacyjnym. Urząd pochylił się już między innymi nad problemem przepadania środków na koncie, które straciło ważność, włączaniu przez operatorów płatnych usług na próbę, z których trzeba aktywnie zrezygnować, a nawet sprawdza, czy Facebook nie jest monopolistą w świecie serwisów społecznościowych.

A Wam udało się wykorzystać w całości bonus za zarejestrowanie karty SIM?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile