UOKiK ukarze operatorów za pre-paidy?
Michał Tomaszkiewicz
26.09.2016 13:41
UOKiK ukarze operatorów za pre-paidy? Fot. materiały prasowe

To już oficjalne - Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął dochodzenie przeciwko czterem największym operatorom komórkowym w Polsce. Powodem jest przepadanie niewykorzystanych przez użytkownika środków po upływie ważności konta.

Wątpliwości UOKiK sygnalizowaliśmy już w sierpniu 2016 roku. Urząd zapowiadał wtedy bliższe przyjrzenie się problemowi, który dotyka osoby korzystające z numerów pre-paid – środki, które były wpłacane na konto, nie były zwracane klientom, jeśli skończyła się ważność doładowania.

Według szacunków UOKiK, operatorzy mogli w ten sposób zgarniać nawet 100 mln zł w ciągu roku.

Na celowniku – i to dosłownie, jak widać po przygotowanej przez UOKiK infografice – znalazła się cała 4 największych operatorów komórkowych w Polce. Postępowanie dotyczy Orange Polska, P4 (Play), Polkomtel (Plus) oraz T-Mobile Polska.

Marek Niechciał, Prezes UOKiK, wskazuje jak działania operatorów mogły wpływać na konkurencyjność na rynku.

Pieniądze z niewykorzystanych doładowań nie wracają z powrotem do portfela abonenta. W efekcie taka praktyka może np. utrudniać konsumentom zmianę dostawcy usług telekomunikacyjnych. Z obawy przed utratą niewykorzystanych środków, abonent może nie zdecydować się na skorzystanie z lepszej oferty konkurenta.

Urząd zwrócił uwagę, że w wielu krajach europejskich udało się stworzyć mechanizmy, które gwarantują klientom otrzymanie zwrotu niewykorzystanych pieniędzy.

Jak informuje UOKiK, postępowanie może zakończyć się wydaniem decyzji zakazującej stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 10% obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy.

Taka kara byłaby dla operatorów komórkowa bardzo dotkliwa – operatorzy obracają miliardami złotych rocznie. Szczególnie zaniepokojony może być T-Mobile, wobec którego trwa już postępowanie – Urząd sprawdza, czy wciskanie klientom usługi „Granie na czekanie” nie było sprzeczne z prawem.

Zainteresowanie UOKiK usługami pre-paid wynika z ustawy antyterrorystycznej, nakazującej imienne rejestrowanie wszystkich polskich kart SIM. Po 1 lutego 2017 roku operatorzy wyłączą anonimowe karty.

Urząd chce wykorzystać fakt przypisania numerów na kartę do poszczególnych osób do wymuszenia oddawania pieniędzy, które nie zostały zużyte na rozmowy i przeglądanie internetu.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.