Pogoda
07.07.2017 12:11

UOKiK wkroczył do siedziby Allegro

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o prowadzeniu przeszukania w siedzibie Grupy Allegro. UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające po otrzymaniu skarg od sprzedawców o faworyzowaniu przez Allegro prowadzonego przez siebie sklepu.

UOKiK wkroczył do siedziby Allegro
foto: zrzut ekranu

Zgłoszenia otrzymywane w tej sprawie przez Urząd skłoniły go do rozpoczęcie dochodzenia w tej sprawie – zaczęło się ono 21 czerwca 2017 roku. Po otrzymaniu od sądu zgody na przeprowadzenie przeszukania UOKiK wkroczył do siedziby internetowej platformy handlowej 7 lipca 2017 roku.

Prezes UOKiK, Marek Niechciał, w oficjalnym komentarzu porównuje rozpatrywaną sprawę do przypadku, w którym Unia Europejska nałożyła na Google ogromną karę:

"

Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy. "

Przeszukanie nie oznacza więc, że Allegro zostanie uznane winne praktyk monopolistycznych – Urząd stara się po prostu sprawdzić, czy do takich naruszeń rzeczywiście mogło dojść.

Sprzedawcy zarzucają Allegro, że platforma handlowa faworyzuje prowadzony przez siebie sklep, pokazując oferowane przez niego produkty w najlepszych miejscach na liście wyników wyszukiwania jako najbardziej trafne.

UOKiK podkreśla, że prawo pozwala mu na dokładne sprawdzenie danych kontrolowanego przedsiębiorstwa:

"

Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest ono zwykle w asyście policji. "

Przeszukanie skomentował dla Antyradio.pl Paweł Klimiuk, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Allegro:

"

Potwierdzam, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKIK. Nie jest to pierwsze tego typu postępowanie i podobnie jak w poprzednich przypadkach, w pełni współpracujemy z reprezentantami UOKIK udostępniając im informacje i dokumenty pomocne w przeprowadzeniu postępowania. Działamy w Polsce od niemal 18 lat i niezmiennie w pełni respektujemy zasady konkurencji oraz prawa konsumentów efektywnie wpływając na rozwój rynku e-commerce w Polsce, dając szansę na rozwój blisko 100 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszej platformy. Prowadzimy działalność w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszego działania. "

Nie wiadomo, ile czasu będzie potrzebował UOKiK na zweryfikowanie stawianych platformie Allegro zarzutów.

A Wam jakie produkty wyświetlają się jako pierwsze w wynikach wyszukiwania na Allegro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet