UOKiK wszczął postępowanie w sprawie Facebooka

Michał Tomaszkiewicz
29.12.2016 16:10
UOKiK wszczął postępowanie w sprawie Facebooka Fot. materiały prasowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził regulamin Facebook i ma sporo zastrzeżeń – oficjalnie potwierdzono rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie największego portalu społecznościowego na świecie.

Wygląda na to, że Facebook na dobre podpadł polskim władzom i urzędom. Po tym, jak w sprawie banowania profili narodowców interweniowało Ministerstwo Cyfryzacji (i powstało Nasze Gniazdo, „narodowy Facebook” obiecujący prawilną wolność wypowiedzi), serwis znalazł się na celowniku UOKiK.

W trakcie postępowania mają być wyjaśnione wątpliwości, jakich dorobił się Urząd podczas lektury regulaminu Facebooka. Przyjrzenie się serwisowi anonsowano jeszcze w sierpniu 2016 roku.

Jak podkreśla UOKiK, wiele kluczowych w punktu widzenia ochrony danych osobowych informacji zostało ujętych niejasno, bez należytego uściślenia.

O zakresie palnowanego rozeznania mówi prezes Urzędy, Marek Niechciał:

W trakcie postępowania przeanalizujemy zasady zbierania i przekazywania danych użytkowników. Sprawdzimy również czy wzorce umów mogą w inny sposób naruszać prawa konsumentów. Podobne działania prowadzone są także w innych państwach. Kraje europejskie coraz większą uwagę zwracają na duże platformy internetowe, które pozornie są darmowe, jednak konsumenci płacą za korzystanie z nich swoimi danymi osobowymi.

UOKiK zarzuca Facebookowi, że w sposób niejednoznaczny określa sposób korzystania z gromadzonych danych użytkowników. Niejasne są także zasady oraz procedura udostępniania informacji podmiotom trzecim.

Urząd jako przykład wzbudzających wątpliwości zapisów podał klauzule dotyczące zbierania „różnych informacji na temat użytkownika” i przechowywania ich „przez uzasadniony czas”. Dane mogą być przekazywane „firmom będącym częścią Facebooka”.

Takie opisanie sposobu i zakresu zbierania danych o użytkownikach nie daje według Urzędu należytego rozeznania w tym co, w jaki sposób i na jak długo jest na jego temat zbierane.

Facebook nie kwapił się do zdradzenia, jakie dokładnie fakty o użytkownikach go interesują. Gigant zmienił nieco swoją politykę informacyjną w 2016 roku, dzięki czemu pozwaliśmy listę 98 prywatnych i intymnych szczegółów z życia użytkowników, które serwis wykorzystuje do dopasowywania serwowanych reklam.

Urząd podkreśla, że nie formułuje przeciwko Facebookowi oskarżeń – przynajmniej na razie:

Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKiK toczone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek podmiotowi. Zebrane informacje mogą natomiast prowadzić do postawienia zarzutów i wszczęcia przeciwko przedsiębiorcy postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Pod lupą urzędników znalazło się także gromadzenie i wykorzystywanie danych o użytkowniku w Windows 10.

Użytkownicy Facebooka mogą zabronić serwisowi zbierania części informacji na swój temat - jak to zrobić, pisaliśmy w tym poradniku.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.