Pogoda
22.01.2019 11:31

Uber inwestuje w centrum inżynieryjne w Polsce. Powstają w nim nowe pojazdy

W Stanach Zjednoczonych w barwach Ubera jeżdżą już pojazdy zaprojektowany w Polsce, w centrum badań i rozwoju JUMP. To rowery elektryczne, które w przyszłości mają stać się jednym z najważniejszych filarów przychodów przedsiębiorstwa.

Uber inwestuje w centrum inżynieryjne w Polsce. Powstają w nim nowe pojazdy
foto: Michał Tomaszkiewicz, Antyradio.pl

Rowery elektryczne JUMP robią furorę w USA – podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji Uber zdradził, że jego klienci wolą na krótsze dystanse przejechać się dwukołowcem, niż zamawiać samochód. Z takiego obrotu sprawy są też podobno zadowoleni kierowcy, którzy zarabiają więcej dzięki obsłudze dłuższych połączeń.

Uber podkreślił, że jego wizją jest stworzenie systemu transportowego dla nowoczesnego miasta, i pojazdy elektryczne – takie jak rowery i hulajnogi – odgrywają w tym założeniu strategiczną rolę. Centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie (które powstało po przejęciu w maju 2018 roku start-upu JUMP) ma więc pełnić kluczową rolę dla przyszłości przedsiębiorstwa.

Zatrudnieni w nim inżynierowie – obecnie jest to 20 osób, ale Uber zapowiada doinwestowanie w CB-R 11 mln złotych do końca 2019 roku – zajmują się nie tylko projektowaniem sprzętu i oprogramowania dla roweru elektrycznego JUMP (a w przyszłości także dla hulajnogi elektrycznej), lecz także systemu płatności (zaimplementowanego w aplikacji Ubera) oraz zapewnieniu bezpieczeństwu danych użytkowników.

uber_jump_polska_02
"

Krakowski zespół pracuje zarówno nad samą aplikacją do wypożyczania pojazdów, jak również projektuje kolejne wersje rowerów elektrycznych oraz hulajnóg. Rozwiązania z zakresu nowych form mobilności są kluczowe dla nowej strategii biznesowej Ubera na świecie. Firma ma ambicję udostępnienia różnych form przejazdów w jednej aplikacji - za pomocą jednego kliknięcia trasa przejazdu z punktu A do B będzie tworzyć się automatycznie, korzystając z przejazdów samochodem, rowerem elektrycznym, hulajnogą czy transportem publicznym. Centrum w Krakowie to jedyna placówka inżynieryjna Ubera tego typu działająca poza Stanami Zjednoczonymi. "

Uber JUMP – polskie rowery elektryczne w USA

Rowery JUMP można wypożyczać w około 20 amerykańskich miastach, w Europie ruszył pilotaż w Berlinie. Opłata początkowa w USA wynosi 1 dolara i pozwala na 30 minut jazdy – jeśli ten czas zostanie przekroczony, użytkownik płaci dodatkowe 15 centów za każdą kolejną minutę.

Czy i kiedy projektowane w Polsce rowery elektryczne JUMP zawitają do naszego kraju – Uber nie zdradza. Musiałyby konkurować z Veturilo, które daje pierwsze 20 minut jazdy gratis (można też korzystać z miejskich rowerów elektrycznych), pojazd trzeba jednak odstawić na jedną ze stacji. JUMP-a można zostawić gdzie się żywnie podoba.

uber_jump_polska_03

Dumy z centrum inżynieryjnego w Krakowie nie kryli ministrowie cyfryzacji i rozwoju – podkreślali, że Polska jest postrzegana jako zagłębie młodych i zdolnych inżynierów, a nasze społeczeństwo jest bardzo kreatywne. Ulokowanie centrum badawczo-rozwojowego w naszym kraju ma zapobiec uciecze talentów za granicę i zachęcić do dalszych inwestycji w rozwój nowoczesnych technologii.

Rozwój centrum inżynieryjnego to nie jedyna inwestycja Ubera w Polsce. Przedsiębiorstwo przeznaczy 26 mln złotych na zwiększenie zatrudnienia w centrum biznesowym oraz stworzy w Warszawie kwaterę główną dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Czym wolicie jeździć po mieście?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele