Pogoda
12.12.2019 10:27

„Uber jeździ Boltem”. Aplikacja trollowana w polskich reklamach

Uber nie jest jedyną aplikacją umożliwiającą zamawianie przejazdów. Bolt to jeden z jego konkurentów, który rozpoczął właśnie nową kampanię reklamową. To się nazywa trolling!

przejazd Uberem
foto: Shutterstock

Uber to przykład przedsiębiorstwa, które stało się gigantem dzięki nowej, cyfrowej ekonomii. Mimo że nie posiada własnych pojazdów, zarządza największą flotą pojazdów do przewozów ludzi na świecie.

Aplikacja oferuje jasne i klarowne zasady przewozu oraz z góry informuje o stawce za kurs. Niższe niż w przypadku licencjonowanych taksówek ceny sprawiają, że użytkownicy odwracają się od tradycyjnych przewoźników. Trend jest tak dotkliwy, że jeżdżący na taxi zorganizowali blokadę stolicy, domagając się delegalizacji Ubera.

protest taksówkarzy
protest taksówkarzy
Przeczytaj także Protest taksówkarzy w Warszawie. „Nie zastępujcie aplikacją rodziny, przyjaciół i taksometru z kasą”

W rezultacie zapowiedziano powstanie prawa, które ma zwiększyć obowiązki nakładane na Ubera. To, zdaniem polityków, powinno zrównać aplikację i taksówki konkurencyjnie.

Zanim to jednak nastąpi jedynym zagrożeniem dla Ubera może być inna aplikacja, która zdoła przyciągnąć do siebie tłumy. Bolt ma ambicję, żeby stać się pogromcą lidera rynkowego. Atak na jego pozycję rozpoczął od spektakularnego trollingu.

„Uber poleca Bolta”. Wojna podjazdowa w reklamach

W centrum stolicy można zobaczyć reklamę, która na pierwszy rzut oka informuje o preferencjach komunikacyjnych kierowców Ubera.

bolt_uber_02

Jeśli jednak przyjrzeć się reklamie bliżej, widać dopisek małym drukiem, który zmienia jej wydźwięk. Dowiadujemy się bowiem, że chodzi o „panią Uber”, która została ambasadorką marki.

W ten sposób Bolt jest kryty i ewentualne skargi na reklamę mają duże szanse na zostanie oddalonymi. W ogłoszeniu nie pada przecież zastrzeżona prawnie nazwa konkurenta, lecz imię i nazwisko pani Lidii Uber.

Czy w odwecie Uber zatrudni na stanowisku ambasadora marki kogoś z nazwiskiem Bolt, nie wiadomo. Gdyby tak się stało, wojna na trolling wybuchła by na całego ku uciesze obserwatorów.

Zobacz także: Szokujący raport Ubera. 500 gwałtów i 19 zabójstw w trakcie przewozów 

Co myślicie o reklamach Bolta?

Tagi: Duperele