Uber płaci kierowcom za równanie do taksówkarzy

Michał Tomaszkiewicz
14.06.2018 13:33
Aplikacja UBER|undefined Fot. Núcleo Editorial, CC BY 2.0

3 500 zł dostaną od Ubera współpracujący kierowcy, którzy do 1 sierpnia 2018 zdobędą licencję na krajowy przewód osób. Korporacja szykuje się w ten sposób na zmianę przepisów, która może wyrzucić ją z Polski.

Uber nie ma sentymentów – gdy przepisy zmieniały się w sposób podobny jak w Polsce w innych krajach, przewoźnik po prostu pakował manatki i zabierał swoją aplikację gdzie indziej.

Nasz kraj musi być postrzegany przez Amerykanów jako wartościowy, skoro Uber zdecydował się zainwestować w dostosowanie się współpracujących z nim kierowców do szykowanej nowelizacji przepisów o przewozie osób. Wynika z niej, że zarabiający w ten sposób kierowca będzie musiał zdobyć odpowiednią licencję.

Działalność Ubera już teraz wywołuje kontrowersje i w świetle niektórych przepisów może być nielegalna – przekonał się o tym kierowca, który po zatrzymaniu przez policję do rutynowej kontroli został ukarany grzywną w wysokości 10 000 zł za przewożenie pasażera bez odpowiedniej umowy.

W świetle nowych przepisów Uber – a także jego polski odpowiedniej Sówka – ma być traktowany jako taksówka, kierowcy więc będą musieli legitymować się licencjami bądź skończyć z przewożeniem pasażerów. Ta druga opcja oznaczałaby dla Ubera nie lada kłopot – korporacja pozostałaby bez kierowców i nie mogłaby realizować zleceń.

Uber płaci za zdobycie licencji na przewóz osób

Rozwiązaniem tego problemu ma być zachęcenie współpracujących z korporacją kierowców do jak najszybszego zdobycia odpowiednich uprawnień. Jest to proces ług otwarły i trwający nawet kilka tygodni, im wcześniej więc zostanie rozpoczęty, tym szybciej Uber będzie miał pewność, że będzie miał kogo wysyłać do pasażerów.

Jeśli dokument zostanie dodany do 1 sierpnia 2018 włącznie, w kolejnym tygodniu od dodania dokumentu otrzymasz od nas jednorazową wypłatę w wysokości 3500 zł. Czas potrzebny do uzyskania licencji może wynosić od 2 do nawet 7 tygodni.

Koszt uzyskania licencji waha się między 700 a 900 złotych w zależności od czasu, przez który ma obowiązywać – widać więc, że Uberowi bardzo zależy, żeby współpracujący z korporacją kierowcy jeździli zgodnie z szykowanym do wdrożenia prawem.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.