Ubezpieczenia OC pod lupą UOKiK

04.04.2017 13:42
Ubezpieczenia OC pod lupą UOKiK Fot. materiały prasowe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przyjrzeć się okolicznościom, które spowodowały drastyczne podwyżki ubezpieczeń OC. Jeden z sugerowanych scenariuszy zakłada zmowę cenową.

O trwającym postępowaniu w tej sprawie poinformował Marek Niechciał, prezes UOKiK. W pierwszej połowie 2016 roku przedstawiciele branży ubezpieczeniowej po drastycznych wzrostach w cenach ubezpieczeń OC stwierdzili, że podwyżki były nieuniknione przez wzgląd na ogromne straty odnotowane w 2015 roku. Do podobnych wniosków doszli również niezależni analitycy.

Firmy ubezpieczeniowe podniosły ceny także pod wpływem Komisji Nadzoru Finansowego. Średnio o 36% względem analogicznego okresu 2015 roku, przy czym niektóre towarzystwa zaczęły inkasować nawet o 50-60% więcej. Jak wskazują specjaliści – wzrost cen jest jedynie próbą zwiększenia rentowności składek względem wypłacanych odszkodowań.

Następujące zmiany uderzyły w kierowców znad Wisły. Wiele osób nie stać już na jeżdżenie samochodem. Jednak najbardziej niepokoi perspektywa kolejnych wzrostów cen ubezpieczeń OC. Dlatego też rząd postanowił przyjrzeć się czy w kontekście zaistniałej sytuacji nie należałoby podjąć działań administracyjnych w przypadku ewentualnej zmowy cenowej. Z dotychczasowych analiz wynika, że decydujące okazały się przede wszystkim czynniki rynkowe.

Spora liczba kierowców decyduje się na proste sposoby mające na celu uzyskanie niższych składek, podając nieprawdziwe dane. Najbardziej może zaskakiwać to, że wielokrotnie klientom wtórują ubezpieczyciele. I tak oto Polacy zmieniają kod pocztowy zamieszkania lub zameldowania, przeznaczenie pojazdu, pojemność silnika, a także zmniejszają liczbę szkód, niekiedy do zera. Oszczędności szukają nie tylko klienci indywidualni, ale również właściciele flot.

Przy czym nie trzeba stosować tzw. „chwytów poniżej pasa”, aby obniżyć stawkę OC. Wystarczy pozyskać współwłaściciela, np. sporządzając umowę darowizny, opłacić ubezpieczenie z góry, decydując się np. na pakiet OC i AC. Pomóc mogą również negocjacje, gdzie warto wspomnieć o lojalności, bezszkodowej historii, a nawet o bardziej atrakcyjnej ofercie konkurencji. Niektóre firmy oferują także aplikacje lub urządzenia zbierające dane, na podstawie których określa się styl jazdy.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.