Ubuntu pokazało tablet mogący służyć za komputer PC

Michał Tomaszkiewicz
05.02.2016 14:46
Ubuntu pokazało tablet mogący służyć za komputer PC Fot. materiały prasowe

BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition to pierwsze urządzenie z tym systemem operacyjnym oferujące dwa tryby pracy: mobilny oraz – po podłączeniu peryferiów – stacjonarny.

Opracowany przez Ubuntu tryb convergence działa na tej samej zasadzie, co firmowe przez Microsoft w Windows 10 Mobile Continuum: urządzenie mobilne, komunikujące się z użytkownikiem za pomocą dotykowego interfejsu, przełącza się w tryb desktopowy po podłączeniu do niego myszy i klawiatury.

BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition

Canonical – korporacja stojąca za rozwojem Ubuntu – w oficjalnym komunikacie prasowym chwali się ustami CEO, Jane Silber, że zrobiła to lepiej.

Wszystko, czego możecie oczekiwać od komputera PC z zainstalowanym Ubuntu, znajdziecie teraz na tablecie, a wkrótce na smartfonach. To nie jest interfejs telefonu rozciągnięty do wymiarów monitora – to zapewnianie odpowiedniego sposobu komunikowania się z urządzeniem w zależności od danej sytuacji. Jeśli chodzi o aplikacji, oferujemy coś, czego nie ma żaden inny system operacyjny: jeden zestaw wizualnych narzędzi dla aplikacji, pozwalający na uruchamianie ich na każdym typie urządzenia z Ubuntu.

Aplikacje instalowane na tablecie BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition działają podczas używania urządzenia jako tabletu, jak i korzystania z niego jako komputera PC: użytkownik ma dostęp do tych samych możliwości programów, zmienia się tylko sposób ich obsługiwania. Tryb Continuum Microsoftu, dostępny w wybranych modelach smartfonów Lumia z systemem Windows 10 Mobile, pozwala na pracę w trybie desktopowym, ale tylko z aplikacjami mobilnymi.

Tablet BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition jest wyposażony w ekran dotykowy o przekątnej 10,1 cala pracujący w rozdzielczości Full HD. Zastosowano ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor MediaTek MT8163A taktowany zegarem do 1,5 Ghz, 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci na dane (można ją rozszerzyć poprzez karty microSD).

Akumulatory ma pojemność 7280 mAh, urządzenie waży mniej niż pół kilograma. Aquaris M10 z Ubuntu pojawi się w sprzedaży w drugim kwartale 2016 roku, wtedy też zostanie podana cena.

Co sądzicie o takim rodzaju hybrydy?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.