Pogoda
05.02.2016 14:46

Ubuntu pokazało tablet mogący służyć za komputer PC

BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition to pierwsze urządzenie z tym systemem operacyjnym oferujące dwa tryby pracy: mobilny oraz – po podłączeniu peryferiów – stacjonarny.

Ubuntu pokazało tablet mogący służyć za komputer PC
foto: materiały prasowe

Opracowany przez Ubuntu tryb convergence działa na tej samej zasadzie, co firmowe przez Microsoft w Windows 10 Mobile Continuum: urządzenie mobilne, komunikujące się z użytkownikiem za pomocą dotykowego interfejsu, przełącza się w tryb desktopowy po podłączeniu do niego myszy i klawiatury.

BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition

Canonical – korporacja stojąca za rozwojem Ubuntu – w oficjalnym komunikacie prasowym chwali się ustami CEO, Jane Silber, że zrobiła to lepiej.

"

Wszystko, czego możecie oczekiwać od komputera PC z zainstalowanym Ubuntu, znajdziecie teraz na tablecie, a wkrótce na smartfonach. To nie jest interfejs telefonu rozciągnięty do wymiarów monitora – to zapewnianie odpowiedniego sposobu komunikowania się z urządzeniem w zależności od danej sytuacji. Jeśli chodzi o aplikacji, oferujemy coś, czego nie ma żaden inny system operacyjny: jeden zestaw wizualnych narzędzi dla aplikacji, pozwalający na uruchamianie ich na każdym typie urządzenia z Ubuntu. "

Aplikacje instalowane na tablecie BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition działają podczas używania urządzenia jako tabletu, jak i korzystania z niego jako komputera PC: użytkownik ma dostęp do tych samych możliwości programów, zmienia się tylko sposób ich obsługiwania. Tryb Continuum Microsoftu, dostępny w wybranych modelach smartfonów Lumia z systemem Windows 10 Mobile, pozwala na pracę w trybie desktopowym, ale tylko z aplikacjami mobilnymi.

Tablet BQ Aquaris M10 Ubuntu Edition jest wyposażony w ekran dotykowy o przekątnej 10,1 cala pracujący w rozdzielczości Full HD. Zastosowano ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor MediaTek MT8163A taktowany zegarem do 1,5 Ghz, 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci na dane (można ją rozszerzyć poprzez karty microSD).

Akumulatory ma pojemność 7280 mAh, urządzenie waży mniej niż pół kilograma. Aquaris M10 z Ubuntu pojawi się w sprzedaży w drugim kwartale 2016 roku, wtedy też zostanie podana cena.

Co sądzicie o takim rodzaju hybrydy?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Technologia