Pogoda
06.04.2020 14:40

Uchronili się przed koronawirusem, ale dopadł ich cyklon. Vanuatu ma ogromne problemy

Cyklon tropikalny Harold uderzył w poniedziałek 6 kwietnia w wyspy Vanuatu na południowym Pacyfiku. W wyniku katastrofy, zniszczonych zostało wiele budynków. 

Uchronili się przed koronawirusem, ale dopadł ich cyklon. Vanuatu ma ogromne problemy
foto: shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Jak podaje agencja informacyjna Reuters, cyklon nazwany "Harold" zbliżył się do prowincji Sanma w Vanuatu około godziny 13 czasu lokalnego. Największa pod względem powierzchni prowincja w kraju została ofiarą cyklonu, podczas którego wiatr osiągał nawet 215 kilometrów na godzinę. Według meteorologów, cyklon Harold osiągnął 5. kategorię siły cyklonów w skali australijskiej (najsilniejszy).

Cyklon Harold uderzył w Vanuatu

Na szczęście po uderzeniu cyklonu nie pojawiły się żadne doniesienia o poszkodowanych. Niestety, Harold i tak pokazał swoją destruktywną siłę. Na temat cyklonu wypowiedziała się Jacqueline de Gaillande, dyrektorka generalna Czerwonego Krzyża w Vanuatu:

"

W Sanma są ogromne zniszczenia, straciliśmy już wiele budynków. "

Samuel L. Jackosn
Samuel L. Jackosn
Przeczytaj także Koronawirusowy apel Samuela L. Jacksona: "ZOSTAŃ, K*RWA W DOMU!"

Prowincja Sanma znajduje się na największej z 80 wysp kraju Vanuatu. W tej lokalizacji znajduje się także drugie pod względem mieszkańców miasto Luganville. Ono również zostało znacznie uszkodzone przez cyklon Harold. Mieszkańcy mają ogromny problem, ponieważ z powodu obostrzeń z powodu koronawirusa, poruszanie się między wyspami zostało zawieszone.

W tym samym oświadczeniu, Gaillande zdradziła:

"

Na razie nie wiemy, czy możemy dostać jakiekolwiek wsparcie. Wszystko dlatego, że nie możemy podróżować między wyspami. Czekamy na decyzję rządu. "

W Vanuatu na razie nie pojawił się żaden przypadek zakażenia koronawirusem. Rząd postanowił jednak ogłosić stan wyjątkowy, żeby zapobiec epidemii. Te nieco ograniczono z powodu nadchodzącego cyklonu.

Leo Varadkar
Leo Varadkar
Przeczytaj także Premier Irlandii wrócił do zawodu lekarza. Będzie pomagał w czasie epidemii
Tagi: Newsy