Pogoda
08.04.2020 15:38

Udawał prokuratora i okradł staruszkę. Kolejne oszustwa w trakcie pandemii

Jedna z mieszkanek Gdyni została oszukana przez mężczyznę podającego się za prokuratora. Policja apeluje do seniorów o czujność.

Staruszka
foto: shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Wybuch pandemii w Polsce udowodnił, że mieszkańcy naszego kraju potrafią się wspierać w trudnych czasach i pomagać bezinteresownie potrzebującym. Niemal natychmiast pojawiły się propozycje zakupów dla osób starszych, które będąc najbardziej narażonymi na zachorowania powinny zostawać w domu. Polacy także chętnie szyją maski ochronne dla szpitali oraz wspierają swoje ulubione puby i restauracje, które zmagają się z problemami finansowymi.

Niestety są też tacy, którzy okres bezradności szczególnie osób starszych i samotnych postanowili wykorzystać. Ofiarą okrutnego oszustwa padła 88-letnia mieszkanka Gdyni.

Udawał prokuratora i okradł staruszkę

Kobieta odebrała telefon od mężczyzny, który podał się za prokuratora. Poinformował on starszą panią, że jej pieniądze nie są bezpieczne i że może zostać wkrótce oszukana przez złodziei. Rozmówca zasugerował 88-latce, żeby wypłaciła pieniądze z banku, aby bandytom nie udały się ich plany. Jednak oszust miał do czynienia z osobą, która nie jest w stanie samodzielnie wyjść z domu. Wtedy mężczyzna spytał, czy kobieta posiada oszczędności w domu.

Szef Twittera przekazał miliard dolarów na rzecz walki ze skutkami koronawirusa
Szef Twittera przekazał miliard dolarów na rzecz walki ze skutkami koronawirusa
Przeczytaj także Szef Twittera przekazał miliard dolarów na rzecz walki ze skutkami koronawirusa

Jak relacjonują policjanci w rozmowie z onet.pl, "prokurator" ucieszył się z twierdzącej odpowiedzi i zapewnił, że w przeciągu kilku godzin wyśle do mieszkania staruszki swojego człowieka, który pomoże jej zabezpieczyć oszczędności. Chociaż kobieta miała wątpliwości, co do wiarygodności dzwoniącego, wpuściła fałszywego prokuratora do mieszkania. Mężczyzna poprosił ją o przyniesienie pieniędzy, które miał sfotografować w aucie i je odnieść. Jednak jak można się było domyślić, oszust zabrał oszczędności staruszki i odjechał.

Posłuchaj podcastu

Policja donosi, że kwota wyłudzona od staruszki była bardzo duża. Kiedy kobieta zorientowała się, że została oszukana, bardzo źle się poczuła i wylądowała w szpitalu. 88-latka trafiła na SOR, jednak jak relacjonuje Onetowi jej wnuczka, kobieta czuje się już lepiej.

Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady w mieszkaniu starszej pani i sporządzili rysopis, będą też sprawdzać nagrania z monitoringu. Jednocześnie służby apelują, aby szczególnie osoby starsze uważały na takich oszustów. Podkreślają:

"

Ani policja, ani prokuratura nie przyjdzie do czyjegoś domu z żądaniem pokazania pieniędzy. Nie prowadzimy też takich czynności przez telefon. "

patrol policji i żandarmerii wojskowej
patrol policji i żandarmerii wojskowej
Przeczytaj także Policjanci nałożyli mandat 500 zł za brak rękawiczek ochronnych na ulicy
Tagi: koronawirus