Udawali burmistrza. Dostali stronę w rządowej domenie .gov

29.11.2019 12:20
Udawali burmistrza. Dostali stronę w rządowej domenie .gov Fot. materiały prasowe Pexels

Internetowy numer telefonu i adres e-mail założony na Gmailu – tyle wystarczyło, żeby przekonać specjalistów zarządzających domeną rządową do zarejestrowania domeny exeterri.gov. Strona mogła służyć przestępcom do rozsyłania legitymowanych przez zaliczenie do rządowych stron wirusów i fałszywych informacji.

Nigdy nie wiadomo, z kim rozmawia się w internecie. Burmistrz liczącego sobie 6500 mieszkańców miasteczka Exeter w stanie Rhode Island, który po złożeniu oficjalnego wniosku zyskał oficjalną rządową domenę .gov, okazał się być testerem bezpieczeństwa.

Proces pozyskania oficjalnej rządowej domeny był prosty. Najpierw badacz zarejestrował specjalny numer internetowy oraz stworzył e-maila sprawiającego wrażenie, że należy do urzędu burmistrza. Dane te zostały następnie umieszczone na wniosku o zarejestrowanie strony miasteczka w domenie .gov.

Przeczytaj także

Najtrudniejszym etapem składania wniosku było zdobycie oficjalnego urzędowego papieru miasteczka Exeter. Wystarczyło jednak poszukać w sieci publikacji z oficjalnymi komunikatami, żeby skopiować wzór.

Sfałszowali wniosek i bez problemów dostali rządową domenę .gov dla swojej strony

Po wypełnieniu i złożenia formularza podszywający się pod burmistrza otrzymali wiadomość, że ich wniosek został rozpatrzony pozytywnie i mogą prowadzić serwis znajdujący się pod adresem exeterri.gov.

Gdyby domena wpadła w ręce przestępców, mogłaby zostać wykorzystana do popełniania wielu groźnych przestępstw. Internauci ufają treściom pojawiającym się na rządowych stronach. Hakerzy mogli by więc na przykład wysyłać powiadomienia o fałszywych alertach i rozsiewać w ten sposób wirusy, lub też żądać od Facebooka danych osobowych użytkowników portalu społecznościowego.

Specjaliści odpowiedzialni za przeprowadzenie akcji opisali proces przejmowania rządowej domeny w branżowych serwisach. Dopiero po tym, jak jeden z nich próbował otrzymać komentarz w tej sprawie, agencja GSA skontaktowała się z miasteczkiem Exeter, żeby potwierdzić wiarygodność informacji podanych na wniosku.

Zobacz także: Zapłacimy więcej za Netfliksa. Rząd chce opodatkować usługi streamingowe

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.