Pogoda
29.05.2018 14:42

Uliczni muzycy w Londynie dostali terminale płatnicze

Londyn idzie z czasem, postępem i osiągnięciami – podczas gdy my ekscytujemy się wprowadzeniem płatności zbliżeniowych przez pierwszą parafię w Polsce, na Wyspach uliczni muzycy otrzymują terminale płatnicze, żeby nie musieli zadowalać się drobnymi wrzucanymi do kapelusza.

uliczni muzycy w Londynie
foto: Busk in London

Polska jest postrzegana za bardzo rozwinięty rynek płatności mobilnych i zbliżeniowych – z tego powodu byliśmy drugim w europie krajem, do którego zawitał Google z usługą znaną wtedy jako Android Pay.

Nikogo nie dziwi możliwość płacenia kartą za zakupy w Biedronce lub małych, lokalnych sklepach – a dzięki programowi bezpłatnego wypożyczania terminali płatniczych na rok uiszczanie opłaty kartą zawita do większej liczby parafii.

Londyn z kolei postanowił pomóc ulicznym grajkom i rozpoczął pilotażowy program udostępniani im terminali płatniczych – wszystko to po to, żeby wyspiarska muzyka rosła w siłę, a artystom i wytwórniom żyło się dostatniej.

Terminale płatnicze dla ulicznych muzyków w Londynie

Tak o inicjatywie Busk in London mówi burmistrz miasta, Sadiq Khan:

"

Londyn jest muzyczną potęgą, stąd wywodzą się artyści i producenci tacy jak Adele, Stormzy, The xx czy Dua Lipa. Jeśli mamy zachować status globalnej stolicy muzyki, musimy wspierać możliwe przyszłe gwiazdy. Granie na ulicy pomaga artystom rozwijać ich talent i daje im szansę zagrania przed dużą publicznością. Teraz więcej mieszkańców Londynu będzie mogło okazać wsparcie utalentowanym muzykom. "

Rozwiązania techniczne dostarcza iZettle – to proste terminale, na których można szybko wybrać kwotę, jaką chce się wpłacić, i następnie dokonać zbliżeniowo transakcji. Celem akcji Busk in Lodon jest zwiększenie przychodów artystów grających publicznie na ulicach – odwrót od gotówki zaczyna dawać im się mocno we znaki.

Inicjatywa zachwalana jest przez Charlotte Campbell, która jako pierwsza testowała udostępnienie terminalu:

"

Uważam, że jeśli wykonawcy uliczni tacy jak ja nie przystosują się do bezgotówkowego obrotu pieniądza, to nasza sztuka wymrze. Przez dwa tygodnie użytkowania terminalu widzę, że ma on bardzo duży wpływ na liczbę datków, które otrzymuję. Składa je więcej osób niż kiedykolwiek, często także osoby przykładają karty jeden z drugim. "

Przenośne terminale mają w zamyśle służyć nie tylko ulicznym muzykom – iZettle chce je udostępniać także organizacjom charytatywnym, pozarządowym oraz małym przedsiębiorcom.

Czy w Polsce też powinno się tak zadbać o ulicznych muzyków?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety