Pogoda
12.03.2016 11:29

Umiesz przerobić odkurzacz na broń? DARPA da na to kasę

Nawet 40 000 dolarów czeka na wizjonerów potrafiących dostrzec militarny potencjał w urządzeniach obecnych codziennie w naszym życiu. Polska sztuka improwizacji (i prowizorki) mile widziana.

Umiesz przerobić odkurzacz na broń? DARPA da na to kasę
foto: flickr.com / Alexandre Dulaunoy

Poszukiwane w programie Improv pomysły nie będą wykorzystywane przez amerykańską armię - wręcz przeciwnie. Wojskowa agencja chce zapozna się z pomysłami, które mogą być użyte przeciwko amerykańskim żołnierzom.

Uczestnicy biorący udział w programie - DARPA jest otwarta na partycypantów z całego świata - mają za zadanie pokazać, jak można przerobić dostępne komercyjnie cywilne urządzenia na improwizowaną broń. Szczególnie dużym zainteresowaniem mają być obdarzane pomysły dotyczące transportu, budowy, komunikacji oraz możliwe do wykorzystania na morzu.

DARPA poszukuje projektów, które nie tylko mogą odmienić oblicze codziennych urządzeń, ale także są możliwe do zrealizowania przy małym budżecie, ograniczonym czasie i bez dostępu do nowoczesnego zaplecza technicznego.

Wybrani przez agencję twórcy najbardziej intrygujących pomysłów będą mieć dwa tygodnie na skonstruowanie działającego prototypu - DARPA przewiduje na tym etapie nagrody sięgające do 40 000 dolarów.

Dalsze 70 000 dolarów będzie udostępnione na materiały niezbędne do stworzenia i przetestowania broni; wynalazcy mogą także liczyć na 20 000 dolarów możliwych do przeznaczenia na próby polowe rozwiązań.

Najbardziej obiecujące - i niebezpieczne - projekty mogą liczyć na dalsze finansowanie. Agencja nie będzie jednak rozwijała ich potencjału militarnego, tylko poszukiwać sposobów na wykrycie i zneutralizowanie wyróżnionych rozwiązań.

Podczas interwencji w różnych częściach świata amerykańskie wojsko styka się z różnym rodzajem improwizowanej broni. Najbardziej znane są ładunki wybuchowe aktywowane za pomocą telefonu - IED.

Bliższe informacje na temat programu Improv można znaleźć na witrynie www.fob.gov.

Macie jakieś niebezpieczne pomysły?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele