Pogoda
31.05.2017 10:09

Unia uruchomi bezpłatny dostęp do internetu w każdej wsi

To już pewne – w ramach programu WiFi4EU w 8000 europejskich gmin zostanie uruchomiony bezpłatny punkt dostępu do internetu. W budżecie Wspólnoty zapisano na to 120 mln euro.

Unia uruchomi bezpłatny dostęp do internetu w każdej wsi

Inicjatywa została właśnie przyklepana przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej, co otwiera drogę do składania wniosków przez zainteresowane udostępnianiem internetu „podmioty realizujące misję publiczną”.

Wśród instytucji, które mogą ubiegać się o otrzymanie sprzętu, wymienia się jako przykłady urzędy, biblioteki publiczne i ośrodki zdrowia.

Unia chce, żeby na jej terenie nie było miejsca, w którym mieszkańcy byliby odcięci od światowej sieci. Według planów program WiFi4EU ma wybudować odpowiednią infrastrukturę w 6-8 tysiącach gmin na terenie całej Wspólnoty.

UE spodziewa się, że po pełnym uruchomieniu – zapowiedzianym na rok 2020 – sieć darmowych hot spotów będzie obsługiwać 50 mln połączeń każdego dnia.

Unia bierze na siebie koszty zakupienia sprzętu – faktury od dostawcy internetu będzie opłacać punkt, który zdecyduje się na publiczne udostępnianie sieci. Na podmiocie biorącym udział w programie będzie także spoczywać odpowiedzialność utrzymania sprzętu w dobrym stanie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker jasno określa cel programu:

"

Każda europejska miejscowość i miasto ma oferować bezpłatne bezprzewodowe punkty dostępowe do internetu w głównych ośrodkach życia publicznego przed 2020 rokiem. "

Podobny projekt realizuje już w naszym kraju Poczta Polska – w placówkach przedsiębiorstwa uruchamiane są sukcesywnie darmowe punkty dostępowe, tak by można było skoczyć na pocztę w celu wysłania e-maila. Z internetu za darmo docelowo będzie można korzystać we wszystkich 7500 oddziałach PP.

W Niemczech zaś powstaje sieć Godspotów – darmowego dostępu do internetu dla wiernych odwiedzających kościoły.

Korzystacie z publicznych sieci Wi-Fi?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet