Pogoda
09.01.2017 09:38

Unikając jednego wypadku, doprowadził do drugiego

Poruszając się po zatłoczonym mieście dostrzeżemy wielu kierowców, którzy co chwilę decydują się na zmianę pasa ruchu. Przy okazji każdego takiego manewru powinni zachowywać szczególną ostrożność.

Unikając jednego wypadku, doprowadził do drugiego
foto: kadr z wideo

Błędnie sytuację ocenił kierowca czerwonego Volkswagena Golfa GTI, który na intensywnie uczęszczanej, trzypasmowej drodze jednokierunkowej doprowadził do wypadku. Osoba prowadząca auto wyprodukowane przez niemieckiego producenta najpierw zmieniła pas na środkowy, tylko po to, by wyprzedzić dwa samochody – Forda Kugę i BMW serii 3 GT – a następnie powrócić na poprzedni pas ruchu.

Kierowca wiele nie zyskał, wręcz przeciwnie. Sporo stracił – i pieniędzy, i nerwów. Wszystko dlatego, że nie zdążył zahamować w porę, przez co niemalże uderzył w tył poprzedzającego pojazdu. W ostatniej chwili odbił, zjeżdżając na sąsiedni pas ruchu, po którym poruszał się samochód wyposażony w kamerę pokładową:

Na pytanie czy częsta zmiana pasów ruchu przynosi pożądany efekt postanowili odpowiedzieć prowadzący program MythBusters. Podczas najbardziej miarodajnego, trzeciego testu, prezenterzy doszli do wniosku, że osoby zmieniające pasy ruchu z dużą częstotliwością są od 4% do 25% szybsze od uczestników ruchu „przyklejonych” do jednego pasa ruchu. Przy czym warto pamiętać o ryzyku, towarzyszącemu bardziej dynamicznemu stylowi jazdy.

W końcu poruszając się w gęstym ruchu, narażeni jesteśmy na szereg czynników zmiennych, często bardzo nieprzewidywalnych – część kierowców decyduje się na nieuzasadnione i nieprzemyślane manewry, powodując tym samym zagrożenie w ruchu drogowym. W dodatku może dojść do niebezpiecznej sytuacji, w której osoby jadące na trzypasmowej drodze jednokierunkowej w tym samym momencie i na tej samej wysokości postanowią ze skrajnego pasa, wjechać na środkowy. W takim przypadku pierwszeństwo ma kierowca znajdujący się na prawym pasie.

O drogowych niebezpieczeństwach można przekonać się oglądając filmy nagrane kamerami pokładowymi. W roli głównej zobaczyć będziemy mogli m. in. kierowcę jadącego 150 km/h w mieście, czy osobę siedzącą za kierownicą Forda Fiesty, omijającą pojazd zatrzymany przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa.

Tagi: Duperele