Pogoda
23.07.2019 13:31

Urząd Miasta Krakowa nie wiedział, że maska Dalego na rynku to reklama "Domu z papieru"

Premiera 3. sezonu "Domu z papieru" odbyła się 19 lipca 2019 roku. Z tej okazji reklama serialu opanowała wszystkie polskie miasta. Niestety nie wszyscy się zorientowali...

Dom z papieru
fot. kadr z wideo: Dom z papieru: Część 3 | Oficjalny zwiastun | Netflix

Finał 2. sezonu "Domu z papieru" zaskoczył wszystkich i pozostawił fanów w niepewności, co do dalszych losów bohaterów. Policja rozstrzelała Berlina, ale czy bohater rzeczywiście zmarł? Tego fani serii dowiedzieli się w 3. sezonie "Domu z papieru", który miał swoją premierę w połowie lipca 2019 roku. Promocja najnowszej części opanowała wszystkie miasta w Polsce. Jednak nie wszyscy wiedzieli, że to właśnie reklama serialu Netfliksa.

Netflix zapłaci karę za promocję 3. sezonu "Domu z papieru" w Krakowie?

Jak podaje Gazeta.pl, 19 lipca 2019 roku na rynku w Krakowie stanęła rzeźba maski Salvadora Dalego, która promuje 3. sezon "Domu z papieru". Urząd Miasta Krakowa był jednak przekonany, że platformie chodzi o wystawienie rzeźby, a nie reklamę. Netflix został więc obciążony kwotą 274 złotych. Jednak kontrola doprowadziła do wyciągnięcia wniosków. Miasto zorientowało się, że maska, która ozdabiała krakowski rynek, jest w istocie promocją serialu. Platforma musi teraz uiścić opłatę w wysokości 5 tys. złotych.

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Netflix stracił około 17 miliardów dolarów wartości w ciągu jednego dnia

Powołując się na portal Gazeta.pl, Grażyna Rokita z Wydziału Komunikacji Społecznej UMK udzieliła komentarza w tej sprawie. Kobieta zaznaczyła, że stosowne kroki podjęto już 20 lipca 2019 roku, a więc dzień po wystawieniu rzeźby na rynku:

"

Po przeprowadzeniu kontroli przez pracowników Wydziału Spraw Administracyjnych UMK w dniu 20 lipca 2019 r. i ustaleniu w terenie, że na terenie przedsięwzięcia znajdują się także elementy reklamowe, Wydział podjął stosowne działania zmierzające do dokonania korekty w naliczeniu. "

Dom z papieru, rzeźba w Krakowie

Netflix w oficjalnym oświadczeniu dla Gazety.pl poinformował, że pokryje wszystkie koszty związane ze zmianą kwalifikacji instalacji:

"

Firma Netflix, planując instalację promocyjną serialu „Dom z papieru” na krakowskim Rynku Głównym, przesłała do Urzędu Miasta Krakowa pełną dokumentację dotyczącą projektu, jego wizualizację i cel przedsięwzięcia. Na podstawie tych dokumentów Urząd Miasta Krakowa udostępnił firmie Netflix cześć Rynku Głównego na określony czas i przy zaangażowaniu uzgodnionych środków finansowych. Jeśli UM Krakowa stwierdzi, że powinna nastąpić zmiana kwalifikacji opisywanej instalacji, Netflix oczywiście pokryje wszystkie dodatkowe koszty wynikające z tej zmiany. "

Podczas pokazu 3. sezonu "Domu z papieru" w Hiszpanii ogłoszono, że oddział Netfliksa zamówił produkcję kolejnej serii. Twórca serialu, Alex Pina, jest w trakcie prac nad dalszymi przygodami głównych bohaterów. Informacje dotyczące fabuły i konkretnej daty premiery nie są jeszcze znane.

Zobacz także: Powstanie 4. sezon "Domu z papieru"

Tagi: Netflix Dom z papieru