Pogoda
11.07.2019 13:35

Urząd Skarbowy uważa, że od rabatów na zakupy online trzeba płacić podatek

Dostaliście kupon rabatowy na zakupy w sieci? Według fiskusa właśnie się wzbogaciliście i powinniście zapłacić podatek. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się skonsumować zniżkę.

dokumenty na stole
foto: materiały prasowe

Jeśli jesteś Urzędem Skarbowym, wszystko wygląda jak podstawa opodatkowania. Przekonało się o tym Allegro, które zwróciło się o podanie wiążącej interpretacji prawnej w sprawie rozsyłanych do użytkowników platformy kodów rabatowych.

Są one rozdawane w specjalnych akcja z partnerami (markami lub sieciami sklepów). Wartości zniżek to zwykle 20 lub 50 zł, zdarzają się także kupony obniżające cenę kupowanego produktu o 200 zł.

Allegro chciało na wszelki wypadek dowiedzieć się, jak takie praktyki postrzegane są przez fiskusa. US przyjrzał się sprawie i stwierdził, że kupon rabatowy jest dla użytkownika przychodem i powinien płacić od niego podatek. Nawet wtedy, gdy go nie wykorzystał.

Fiskus uznał, że pokazy erotyczne przed kamerkami to działalność artystyczna
Fiskus uznał, że pokazy erotyczne przed kamerkami to działalność artystyczna
Przeczytaj także Fiskus uznał, że pokazy erotyczne przed kamerkami to działalność artystyczna

Platforma handlowa zakwestionowała taką interpretację w sądzie. Fiskus nie zamierzał się poddawać i sprawa dotarła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Urząd Skarbowy chciał nałożyć podatek na kupony rabatowe na zakupy online

Fiskus tłumaczył, że z jego punktu widzenia kupony są gratyfikacją wręczaną użytkownikom przez Allegro. Kupujący płacili bowiem mniej, a sprzedawcy otrzymywali regularną cenę. Różnicę w wysokości obniżki kodu rabatowego pokrywała platforma z przeznaczonego na to funduszu.

US stwierdził, że takie działanie „nie jest obojętne podatkowe”. Kupujący muszą zadeklarować rabat jako „przychód z innych źródeł” i odprowadzić od niego podatek.

Allegro interpretację fiskusa zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i wygrało. WSA oddalił argumenty skarbówki, tłumacząc że ani otrzymanie kupony rabatowego, ani jego wykorzystanie nie jest przychodem. Fiskus nie zamierzał rezygnować z potencjalnego przychodu i odwołał się do NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się na opodatkowanie rabatów na zakupy online. W uzasadnieniu podano, że Allero stworzyło powszechny mechanizm oferowany nieograniczonemu kręgowi użytkowników. Skoro z rabatu może skorzystać każdy, przychodu do opodatkowania PIT nie ma.

Wydany przez NSA wyrok jest prawomocny. Ze zniżek na zakupy można więc korzystać bez obaw o niezapowiedzianą, poranną wizytę policji skarbowej.

Mało brakowało, żeby z powodu interpretacji prawnej trzeba było rozebrać wszystkie paczkomaty. Uznano, że potrzebują one pozwolenia na budowę.

Zobacz także: Sąd w Łodzi zdelegalizował paczkomaty. Trzeba będzie je usunąć? 

Płacilibyście podatek od rabatów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet