Ustawa zmieniająca polskie godło już gotowa. Politycy chcą umieścić na nim krzyż

04.02.2020 12:59
godło Polski|undefined Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Dni świeckiego orła białego w koronie jako godła Polski mogą być już policzone. Po wyborach prezydenckich w maju 2020 roku sejm ma przegłosować ustawę o zmianie polskiego godła. Podczas prac nad projektem, który nie został upubliczniony, dużo mówiło się o wprowadzeniu do niego krzyża.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, projekt ustawy o zmianie godła powstał jeszcze w 2019 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został jednak odłożony na bok, żeby nie drażnić Polaków przez zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Oficjalnie resort informuje, że projekt znajduje się w fazie konsultacji wewnętrznych. Nieoficjalnie zaś wskazuje się na zamrożenie wdrażania prawa ze względu na ryzyko obniżenia szans na reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

Przeczytaj także

Zapytany o losy projekt ustawy rzecznik rządu nie udzielił wiążących informacji.

Wiem, że od jakiegoś czasu faktycznie takie prace się toczyły. Zresztą to było publicznie wskazywane wiele miesięcy temu. Natomiast nie wiem, czy aktualnie te prace są finalizowane, czy nie.

Projekt ustawy o zmianie polskiego godła ma trafić pod obrady sejmu w maju 2020 roku. Politycy spodziewają się jego szybkiego przegłosowania i wdrożenia.

Godło Polski zostanie zmienione po wyborach prezydenckich. Twórcy projektu chcą umieścić na nim krzyż

Gorącymi orędownika umieszczenia krzyża w polskim godle są członkowie Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowy element miałby podkreślać chrześcijańskość naszego kraju.

Duże zmiany czekają także samego orła, który według specjalistów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został zaprojektowany z pogwałceniem zasad sztuki heraldycznej. Głównym zarzutem jest tutaj niesymetryczność skrzydeł, które w nowym projekcie opisane są jako lustrzane odbicia.

Zmienić mają się także nogi, które całe mają być złote, a korona na głowie orła ma dostać prześwity.

To nie koniec nowości, jakie ma wprowadzić projekt ustawy o polskim godle. Własną flagę ma dostać prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Chorągiew będzie wznoszona w miejscu, gdzie przebywa akurat głowa państwa. Jej wygląd wzorowany jest na fladze używanej w okresie międzywojennej: to postać orła na czerwonej prostokątnej płachcie z dwoma obwódkami. Głowa polskiego państwa jest jedną z nielicznych na świecie, które nie posiadają własnego symbolu.

Projekt ustawy nie został upubliczniony, nie wiadomo więc dokładnie, jakie zmiany w polskim godle ma wprowadzić. Jak ustalili dziennikarze „Rzeczpospolitej”, z budzącej największe emocje modyfikacji, czyli umieszczenia na godle krzyża, na razie zrezygnowano. Pełny obraz szykowanych zmian poznamy w maju 2020 roku.

Zobacz także: Nergal znowu stanie przed sądem za znieważenie godła Polski. Grozi mu więzienie 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.