Uwaga na łańcuszek o koronawirusie na Facebooku. Naprawdę zagraża życiu i zdrowiu

11.03.2020 14:11
lekarz z kartką o koronawirusie|undefined Fot. Shutterstock

W mediach społecznościowych coraz większą popularność zdobywają wiadomości przekazujące fałszywe porady dotyczące profilaktyki i wykrywania zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zastosowanie się do wytycznych to prosta droga do złapania COVID-19.

Nie wierzcie we wszystko, co znajdziecie w internecie i starajcie się korzystać ze sprawdzonych i zweryfikowanych źródeł. Ta zasada powinna być stosowana każdego dnia, a nie tylko podczas szukania informacji na temat zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2.

Obawa przez zarażeniem się chorobą COVID-19 wykorzystywana jest przez oszustów i trolli, którym udało się na przykład przekonać tysiące osób, że według naukowców kokaina jest lekiem na koronawirusa.

Przeczytaj także

Równie niebezpieczne fałszywe informacje krążą między polskimi użytkownikami Facebooka. Łańcuszek, który staje się niestety coraz popularniejszy, podaje nieprawdziwe informacje i porady na temat COVID-19. Stosowanie się do nich może doprowadzić do zachorowania.

Łańcuszek z fałszywymi informacjami na temat koronawirusem hitem na Facebooku. Ostrzeżcie znajomych.

W wiadomości można wyczytać, że przekazywane informacje pochodzą prosto z Chin, od lekarzy mających styczność z chorymi. W rzeczywistości mamy raczej do czynienia z niebezpiecznym żartem lub próbą zaangażowania się w walkę z koronawirusem przez autora, który nie wie zbyt wiele o chorobie COVID-19.

Treść łańcuszka wygląda następująco (zachowaliśmy pisownię oryginalną):

Przekazuję informacje od czeskich przyjaciół, pochodzą one od lekarza, który pracuje w szpitalu w Shenzhen.
Brał udział w badaniu wirusowego zapalenia płuc w Wu-chan.
Zapalenie płuc koronawirusowe objawia się suchym kaszlem bez przeziębienia! To najłatwiej zidentyfikować.
Wirus Wuhan nie jest odporny na ciepło, ginie przy temperaturze 26-27 stopni C.
Dlatego pij więcej ciepłej wody. Jeśli to nie pomoże, to chociaż nie boli.
Chodźcie częściej na słońce, pijcie ciepłą wodę.
Nie jest to lekarstwem, ale przydatne, nie obciąża organizmu.
Picie ciepłej wody jest skuteczne wobec wielu wirusów.
Unikaj picia zimnych napojów, lodu, nie jedz lodów...
Zalecenie lekarza dotyczące koronawirusa:
1. Średnica komórek wirusowych wynosi około 400-500 nm, więc każda maska może ją filtrować nie tylko model N95.
Jeśli zainfekowana osoba kicha, wirus rozprzestrzeni się na odległość około 3 metrów zanim spadnie na ziemię i tam pozostanie.
2. Gdy już znajduje się na powierzchni metalu, żyje co najmniej 12 godzin.
Pamiętajcie, bo jeśli dotykacie jakiejkolwiek metalowej powierzchni (klamki, klawiatury, przyciski w windzie trzeba dokładnie umyć ręce mydłem.
3. Wirus może pozostać aktywny na tkance, ubraniu przez 6 do 12 godzin. Normalne pranie powinno zabić wirusa.
Co do zimowej odzieży, której nie można często prać, zaleca się wystawić ją na słońcu, aby zabić wirusy.
Nowy koronawirus NCP w organizmie przez wiele dni nie musi wykazywać oznak infekcji, więc skąd wiedzieć, czy dana osoba jest zarażona?
Według najnowszych danych okres inkubacji może potrwać do 28 dni w przypadku COVID 19.
Tajwańscy eksperci zapewniają prosty auto-test, który możemy wykonywać każdego ranka.
Weź głęboki oddech i wstrzymaj oddech dłużej niż 10 sekund. Jeśli pomyślnie zakończysz badanie bez kaszlu, bez dyskomfortu, zatłoczenia, napięcia itp., udowodnione jest, że w płucach nie ma mukowiscydozy, co w zasadzie oznacza brak infekcji.
W krytycznych czasach proszę codziennie rano wychodzić na świeże powietrze

Już pierwsze zdania powinny uruchomić u czytającego alarm: jeśli koronawirus SARS-CoV-2 ma ginąć w temperaturze 26-27 stopni Celsjusza, to jak może infekować ludzki organizm mający 36,6 stopnia? W rzeczywistości koronawirus jest niszczony w temperaturze 60 stopni Celsjusza i picie ciepłej lub zimnej wody nie zwiększa ani nie zmniejsza ryzyka zakażenia.

Wirusy nie mają struktury komórkowej, dlatego właśnie muszą infekować komórki, żeby móc się rozmnażać. Przejmują kontrolę nad replikacją DNA i każą produkować swoje kopie. Koronawirus SARS-CoV-2 ma rozmiary od 60 do 140 nm, zaś areozol biologiczny, w którym jest rozsiewany, ma średnicę 20-300 mikrometrów. W jego powstrzymaniu nie będą skuteczne wszystkie maski, tylko te o klasie ochronnej FFP3. Dodatkowo trzeba pamiętać, że maski powinny nosić osoby chore, a nie zdrowe.

Przeczytaj także

Z badań nad koronawirusem SARS-CoV-2 wynika, że po opuszczeniu ciała chorego (na przykład wskutek kaszlu bądź kichnięcia), może unosić się w powietrzu przez pół godziny. Zalecana odległość od osoby wykazującej objawy to 1-2 metry.

Koronawirus może przetrwać poza ludzkim organizmem nawet kilka dni. Dlatego tak ważne jest częste i dokładnie mycie rąk (jedyna rzecz, co do której łańcuszek się nie myli) oraz unikania dotykania twarzy, szczególnie okolic ust, nosa i oczu.

Mydło rozpuszcza tłuszcze i uszkadza otoczkę lipidową wirusa, dzięki czemu traci on możliwość infekowania ludzi.

Okres inkubacji koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi najczęściej około 5 dni, a nie 28 jak twierdzi autor wiadomości. Jeśli objawy choroby COVID-19 nie pojawią się po upłynięciu 14 dni od potencjalnego zakażenia, można mieć pewność, że do infekcji nie doszło (o ile chorym nie jest dziecko, przechodzące chorobę bezobjawowo). To właśnie z tego powodu szkoły, przedszkola i uczelnie zostały zamknięte na dwa tygodnie.

Opisane badanie nie jest w stanie wykryć obecności koronawirusa. Jeśli podejrzewacie, że możecie być zarażeni COVID-19, zadzwońcie do Sanepidu, który zorganizuje przewiezienie do szpitala na wiarygodne badanie.

Zobacz także: Koronawirus: wszystkie szkoły, przedszkola i uniwersytety w Polsce zostały zamknięte. Co mają zrobić rodzice? 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.