Pogoda
26.03.2020 13:34

Uważaj na maile. Cyberprzestępcy podszywają się pod WHO

W czasie trwającej pandemii koronawirusa należy nie tylko uważać na swoje zdrowie, zachowując jak najlepsze standardy higieny, ale także na cybesprzestępców. Internetowi wyłudzacze danych w ostatnim czasie wzmożyli bowiem działania, mające na celu wykradzenie cennych haseł dostępu do naszych kont bankowych.

Uważaj na maile. Cyberprzestępcy podszywają się pod WHO
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Cyberprzestępy podszywają się pod WHO

Trwająca obecnie epidemia koronawirusa ma wpływ na wszelkie aspekty naszego codziennego życia. W tym – na nasze bezpieczeństwo w sieci. Przestępcy internetowi wywietrzyli okazję w tym, że coraz częściej poszukujemy nowych informacji na temat pandemii koronawirusa i czytamy oświadczenia Światowej Organizacji Zdrowia.

Ponhub Premium za darmo dla wszystkich. Wystarczy obiecać, że nie będzie się wychodzić z domu
Ponhub Premium za darmo dla wszystkich. Wystarczy obiecać, że nie będzie się wychodzić z domu
Przeczytaj także Ponhub Premium za darmo dla wszystkich. Wystarczy obiecać, że nie będzie się wychodzić z domu

W ostatnim czasie nasiliła się liczba wiadomości, których rzekomym nadawcą jest dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Mężczyzna ma wysyłać maile z nowymi instrukcjami Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczącymi nowych sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Informacje te przesłanew specjalnym załączniku, pod którym ukrywa się szkodliwe dla komputera oprogramowanie.

Uważaj na podejrzane maile i zainfekowane załączniki

Obecny wirus komputerowy kryje się pod różnymi nazwami, m.in „CoronaVirusSafetyMeasures_pdf”, czy „Coronavirus Disease (COVID-19) CURE.exe”. Pod plikami tymi kryją się różne szkodliwe programy, jak keylogger, wykradający tzw. pęki kluczy z naszego komputera, czy oprogramowanie typu HawkEye, który może rejestrować sekwencje klawiszy na naszym komputerze i na tej podstawie otrzymać dostęp do naszych haseł dostępu.

Foto: Shutterstock/ zdjęcie poglądowe
Foto: Shutterstock/ zdjęcie poglądowe
Przeczytaj także Cyfrowa dystrybucja z najlepszym wynikiem w dziejach. Które filmy oglądamy najchętniej?

Mariusz Politowicz, ekspert. ds. bezpieczeństwa firmy Bitdefender Polska tak opisuje zaistniałą sytuację:

"

Cyberprzestępcy nie myślą o tym, że obecnie trwająca pandemia, którą pogrążony jest cały świat sprawia problemy gospodarcze. Hakerzy cały czas tworzą złośliwe oprogramowanie, takie jak HawkEye, które może zdobyć interesujące ich dane.

(…) jeśli otrzymujemy wiadomości od Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy dokładnie sprawdzać, czy załączniki nie są zarażone, na przykład przez dobre oprogramowanie antywirusowe. "

 W dzisiejszych, pełnych niepewności czasach należy jeszcze mocniej uważać na nasze działania w sieci.

Czytaj także: CD Project Red przekazał WOŚP 4mln złotych na walkę z koronawirusem.

Czy dostałeś kiedyś maila, próbującego wyłudzić od Ciebie dane?

Tagi: News koronawirus