Pogoda
22.12.2019 13:49

Uważajcie, bo po sieci krążą nieprawdziwe alarmy RCB

Niedawno w sieci pojawiło się zdjęcie alertu dotyczącego smogu wysłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które zawierało mocny wulgaryzm. Okazało się oczywiście, że jest to fejk. 

Uważajcie, bo po sieci krążą nieprawdziwe alarmy RCB
foto: rcb.gov.pl

Alerty RCB, które zaczęły być wysyłane do użytkowników telefonów na przestrzeni 2019 roku zostały oczywiście wielokrotnie przerobione na memy i czasami naprawdę można mieć problem z tym, co jest prawdą, a co tylko głupim obrazkiem.

Nieprawdziwe alerty RCB

"Powietrze jest naprawdę ch*jowe, nie ryzykuj!" - komunikat z takim zdaniem mogliśmy odnaleźć na przestrzeni ostatnich dni w polskim internecie. Został podobno wysłany do mieszkańców okolic Katowic i namawiał do tego, by zostać w domach z powodu wysokiego poziomu smogu lub wychodzić tylko, gdy jesteśmy do tego zmuszeni. Tak prezentowała się cała rzekoma wiadomość od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

smog
Dostałeś specjalny SMS ostrzegawczy ALERT RCB? Nie lekceważ go, to nie reklama!
Dostałeś specjalny SMS ostrzegawczy ALERT RCB? Nie lekceważ go, to nie reklama!
Przeczytaj także Dostałeś specjalny SMS ostrzegawczy ALERT RCB? Nie lekceważ go, to nie reklama!

O powyższego fejka zapytała redakcja portalu Eska.pl. Reprezentantka RCB Bożena Wysocka ustosunkowała się do rzekomego komunikatu i potwierdziła, że jest to jedynie fake news:

"

My nie wysyłaliśmy ostatnio żadnego alertu dla Katowic. Taka wiadomość nie mogłaby mieć racji bytu. Ostrzeżenia muszą być swojej treści w pełni profesjonalne i z zachowaniem określonych form. To oczywisty fake news. "

Szkoda, że nie jest to prawdziwy komunikat - wtedy naprawdę byłby całkiem zabawny, a teraz jest po prostu żałosny. Dlatego może lepiej przestańmy już próbować wymyślać kolejne - zwłaszcza, że najlepsze ostrzeżenie w historii RCB i tak już powstało: 

stachursky

I dosko się czuję...

Tagi: News