Pogoda
17.05.2019 11:14

Uważajcie na fałszywy konkurs na Facebooku. Bank ostrzega przez próbą oszustwa

Zaloguj się do serwisu transakcyjnego, a może dostaniesz samochód – posty tej treści zaczęły pojawiać się klientom banku Citi Handlowy. Instytucja ostrzega – to atak oszustów chcących okraść osoby próbujące wziąć udział w fałszywym konkursie.

karty kredytowe
foto: materiały prasowe

Przestępcy liczą, że uda im się zwabić klientów banku Citi Handlowy na fałszywą stronę logowania, dzięki czemu przejmą login i hasło do serwisu transakcyjnego.

city_handlowy_facebook_oszustwo_02

Oszuści starają się uśpić czujność osób chcących wziąć udział w konkursie, na początek podsuwając im do wypełnienia formularz mający zapewnić im uczestnictwo w losowaniu samochodu. Do właściwego ataku przechodzą później.

"

Po kliknięciu na przycisk „Wyślij wniosek” następuje przekierowanie na fałszywą stronę np. hxxps://citibank-pl.tk/apps/auth/signin/ gdzie zbierane są dane poufne, np. dane do logowania do bankowości internetowej, dane autoryzacyjne z karty kredytowej, dane osobowe, kody autoryzacyjne. "

Bank Citi Handlowy uspokaja – dzięki współpracy z Facebookiem fałszywy profil udało się już zablokować. Oszuści będą jednak zapewne próbować ponownie wykorzystać opracowaną metodę – trzeba się więc mieć w internecie na baczności.

OLX ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników serwisu
OLX ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników serwisu
Przeczytaj także OLX ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników serwisu

Bankowość internetowa – jak nie dać się oszukać?

City Handlowy podzielił się poradami, w jaki sposób powinniśmy się zachowywać w internecie, żeby zminimalizować ryzyko zmanipulowania przez oszustów. Według banku, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na szczegóły informacji:

  • nietypowe znaki w nazwie nadawcy – przestępcy, chcąc podszyć się pod wiarygodną firmę, wykorzystują różne triki i znaki specjalne w nazwie nadawcy mające zmylić naszą uwagę
  • błędy ortograficzne i niegramatyczną treść wiadomości
  • inne dodatkowe informacje niezwiązane z treścią czy z usługami bankowymi np. adresy www niezwiązane z tematem czy nadawcą wiadomości – w powyższym przypadku przykładem takiej informacji jest adres hotelu pod grafiką

Fałszywe konkursy to nie jedyny sposób, w jaki działają oszuści – ograniczonym zaufaniem trzeba także obdarzać nietypowe wiadomości przesyłane nam przez znajomych. Przestępcy potrafią bowiem przejąć niedostatecznie zabezpieczone konta i starać się wykorzystać je do wyłudzenia pieniędzy, prosząc na przykład o kod BLIK do zapłacenia za lekarstwa w aptece.

Zobacz także: >> Policjanci złapali oszustów „na BLIK-a”. W pół dnia ukradli 6 800 zł <<

W rzeczywistości oszuści czekają przed bankomatem – jeśli otrzymają kod, użyją go do wypłacenia pieniędzy z konta. Policja złapała dwóch mężczyzn parających się tym procederem – przy jednym z nich znaleziono niemal 7 000 zł, ukradzionych w 7 różnych transakcjach.

A Wy ostrzegacie rodzinę i znajomych przed takimi niebezpieczeństwami?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook