Uzależnienie od gier wideo zostało ogłoszone chorobą psychiczną przez Światową Organizację Zdrowia

Kamil Kacperski
19.06.2018 11:50
Uzależnienie od gier wideo zostało ogłoszone chorobą psychiczną przez Światową Organizację Zdrowia Fot. shutterstock.com

Choroba została nazwana „rozstrojem gamingowym” (org. „Gaming Disorder”). Polega na „kompulsywnej potrzebie grania w gry wideo”. Eksperci uczulają jednak, aby nie wyciągać z tego powodu pochopnych wniosków i fałszywych konkluzji.

Uzależnienie od gier wideo zostało oficjalnie nazwane chorobą psychiczną przez Światową Organizację Zdrowia. Werdykt został ogłoszony 18 czerwca 2018 roku. Poprawki wprowadzone do listy znanych nam przypadłości głoszą, że choroba psychiczna zwana „rozstrojem gamingowym” jest powodowana przez kompulsywną potrzebę grania w gry wideo.

Taka wiadomość niewątpliwie będzie miała wpływ na wielu rodziców, którzy mają okazję zobaczyć, jak ich dzieciaki poświęcają na granie w „Fortnite'a”, czy inną popularną grę kilka godzin dziennie. Jak w przypadku każdego rodzaju uzależnienia, również w przypadku gamingu trudno jest ocenić, kiedy zaczyna się fiksacja, a kiedy dziecko po prostu lubi pograć i nie ma z tego tytułu problemów.

Uzależnienie od gier chorobą psychiczną

O tej cienkiej linii przypomniała doktor Joan Harvey, która w wywiadzie udzielonym portalowi Time powiedziała, że rodzice powinni w tej sytuacji zachować spokój i nie wyciągać z tej sytuacji pochopnych wniosków:

Ludzie muszą zrozumieć, że to nie oznacza, że każde dziecko, które spędza godziny zamknięte w swoim pokoju grając w gry jest uzależnione. W takim wypadku szpitale i kliniki psychiatryczne byłyby zalewane prośbami o pomoc.

Oczywiście, niektórzy po ogłoszeniu decyzji organizacji od razu zaczęli pokazywać palcem na „Fortnite'a”, który według niektórych jest źródłem wszelkiego zła na świecie. Zwłaszcza po tym, jak kilka dni temu pojawiły się informacje o tym, że dziewięciolatka uzależniła się od produkcji Epic Games. Jest stan był na tyle poważny, że rodzice zapisali ją na terapię odwykową.

Nie mniej, dla wielu informacja, że uzależnienie od gier wideo będzie traktowane jak poważna choroba psychiczna, może przynieść wielu osobom ulgę. Oznacza to, że ludzie będą mogli otrzymać profesjonalną pomoc, tak jak alkoholicy, czy narkomani. A wy sądzicie, że to dobra decyzja Światowej Organizacji Zdrowia?

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.